Kaspersky, Amerikalıların verilerini İsviçre’de saklayacak, peki Türkiye?

Ülkelerin vatandaşlarının verilerinin korunması ile ilgili yaptığı düzenlemelerin önemli maddelerinden bir tanesini verilerini hangi ülkede depolandığı oluşturuyor. ABD’nin diğer ülkelerin verileri üzerinde yaptığı istihbari çalışmaların 2012 yılında Edward Snowden’ın sızdırdığı gizli belgeler ile ortaya çıkmasının ardından ülkelerin verilerini kendi sınırları içerisinde tutma eğiliminin artması başta Google ve Microsoft gibi küresel teknoloji devleri olmak üzere birçok şirketi bu kurallara uymaya mecbur kılıyor.

Nisan ayında Rusya’da yapılan yasal düzenlemeye göre Twitter ve Facebook gibi sosyal medya şirketleri de dahil olmak üzere teknoloji şirketlerinin Rus vatandaşlarına ait verilerin depolandığı sunucuların Rus sınırları içerisinde olması gerekiyor. Şirketlerin yasaya uymaları için verilen süre kasım ayının sonunda bitiyor. Fakat Linkedin gibi bazı şirketler sunucularını Rusya’ya taşımayı reddettikleri için Rusya tarafından erişimi engelleniyor. & milyondan fazla kullanıcısı olan iş ağı sitesine Rusya’dan giriş yapılamıyor. Linkedin gibi Rusya’nın talebini reddeden şirketlerin bu tavırlarının arkasında maliyet ve Rusya’ya olan güven azlığı olduğu değerlendirmesi yapılıyor.

Kaspersky tercihini İsviçre’den yana kullandı

Bir yandan veri yerelleştirme ile yabancı teknoloji firmalarıyla ilişkilerini yeniden düzenleyen Rusya diğer taraftan 2012 sonrasında ABD’ye karşı yükselen güvensizlik kasırgasının benzeriyle karşı karşıya. 2016 Amerikan Başkanlık Seçimlerine siber yollarla müdahale edildiğinin birçok çevre tarafından kabul edilmesi ve ABD’nin bu konuda hukuki yollara başvurması özellikle Amerikan teknoloji şirketlerini Rusya’ya mesafe koymasına neden oluyor. Aynı şekilde Rusya çıkışlı şirketlere olan güveni de zedeliyor. Bu şirketlerin başında şüphesiz dünyanın önde gelen anti-virüs üreticisi Kaspersky geliyor.

2017’de ABD Ulusal Güvenlik Bakanlığı kamu kuruluşlarına gönderdiği bir tebligatla Rus şirketi Kaspersky Lab’a ait bütün güvenlik yazılımlarını sistemlerinden kaldırmalarını istedi. Bakanlık, şirket yetkilileriyle Rus istihbarat servisi arasındaki ilişkiden endişe duydukları ve virüs karşıtı yazılımın ulusal güvenliğe tehlike oluşturabileceği gerekçeleriyle bu kararı aldıklarını açıkladı.

İlgili haber: Kaspersky’deki iç savaşı Rus istihbaratı mı kazandı?

Kaspersky, uluslararası güveni yeniden kazanma adına son iki yılda önemli adımlar attı. Şirket altyapısını İsviçre’nin Zürih şehrine taşıdı. Yine Zürih’te şeffaflık merkezi açan şirket bir başka şeffaflık merkezini Madrid’de açtı. Tüm bunlara rağmen şirket 2018 yılında özellikle Kuzey Amerika pazarında kâr kaybetti.

Veri depolama ve işleme altyapısını İsviçre’ye taşımaya devam eden Kaspersky, yeni bir karar alarak ABD ve Kanada’daki müşterilerinin verilerini de Zürih’e taşıyor. Ayrıca, şirket ilk Latin Amerika Şeffaflık Merkezi’ni Ocak 2020’de Sao Paulo, Brezilya’da açacağını da duyurdu.

İlgili haber: Brezilya ve Arjantin ABD istihbaratına karşı siber güvenlik antlaşması imzaladı

Kaspersky’nin güvendiği Zürih, Türkiye için ‘güvenilir ülke’ olur mu? 

Kişisel Verileri Koruma Kanunu’nun ‘verilerin yurt dışına aktarımı’ ile ilgili 9. Maddesinde, kişisel verilerin yabancı ülkelere aktarımı ile ilgili bazı şartlar aranıyor. Bu şartların başında ‘açık rıza’ bulunurken; verilerin aktarıldığı yabancı ülkede ‘yeterli korumanın bulunması’ veya ‘yabancı ülkedeki veri sorumlusunun yeterli korumayı yazılı olarak taahhüt etmesi’ ve ‘Kurum’un izninin bulunması’ şartlarıyla veri aktarımını mümkün kılıyor. Aynı maddede Kurum’un ‘yeterli korumanın bulunduğu ülkeler Kurulca belirlenerek ilan edilir’ maddesi de bulunuyor. Diğer bir deyişle, Kurum’un e-posta hizmet altyapısı veren yabancı şirketler ile ilgili kararı vermeden önce veri koruma yöntemlerinin hangi ülkelerde yeterli olduğunu açıklaması gerekiyor.

Temmuz ayında KVKK’nın yayınladığı karar özetleri ile gündeme gelen ve henüz açıklanmayan ‘güvenli ülkeler’ listesi hazırlanırken, Kaspersky gibi şirketlerin tercihlerinin ne kadar etkili olacağı merak ediliyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.