Dijital Güvenlik

Türkiye’deki RDPlere 9 milyondan fazla saldırı oldu

Türkiye’de salgın sonrası dönemde 9 milyondan fazla RDPlere yönelik saldırı tespit edildi.

Pandemi sonrası uzaktan çalışmaya geçen şirketlerin geçiş aşamasında güvenlik önlemleri almaması birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de siber saldırganlar için fırsat oluşturdu.

Bu saldırılardan en yaygın olanlardan biri, çalışanlar tarafından kurumsal kaynaklara uzaktan erişmek için kullanılan protokollere yönelik saldırılar oldu.

RDP en popüler uzak masaüstü protokolleri arasında yer alıyor. Bu protokol Windows’a veya sunuculara erişmek için kullanılıyor. Uzaktan çalışmaya geçtikten sonra, bu protokole karşı bruteforce saldırıları büyük artış gösterdi.

Karantinada canı sıkılanlar, hackerlığa merak saldı: Pandemi siber suçlara eğilimi artırdı

 

RDPLERE YÖNELİK BRUTEFORCE SALDIRILARI PATLADI

Bir bruteforce saldırısında saldırganlar doğru kombinasyon bulunana kadar farklı kullanıcı adlarını ve parolaları test ederek kurumsal kaynaklara erişiyor. Bu yıl bruteforce saldırılarının toplam sayısı pandemi öncesi seviyelere kıyasla artmaya devam etti.

Kaspersky Güvenlik telemetri verilerine göre, salgının başlamasından yaklaşık bir yıl sonra, Şubat 2021’de 377,5 milyon bruteforce saldırısı gerçekleşti ki bu, 2020’nin başındaki 93,1 milyona kıyasla çok fazla. Türkiye’de 2020’de 37 milyon 500 binin üzerinde saldırı gerçekleşirken, 2021’de rakam şimdiden 9 milyonun üzerine çıktı.

Dünya Mart 2020’de kapanmaya başladığında RDP’ye yönelik toplam bruteforce saldırılarının sayısı, Şubat 2020’de dünya genelinde 93,1 milyon iken Mart’ta yüzde 197 artışla 277,4 milyona sıçradı. Nisan 2020’den itibaren aylık saldırılar asla 300 milyonun altına inmedi ve Kasım ayında dünya çapında 409 milyonluk rekor saldırı seviyesine ulaşıldı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu