Dijital Güvenlik

Kapanma Siber Dolandırıcılara mı Yaradı? Çalışan İzin Belgesi Dark Web’de 200 Liraya!

Türkiye 29 Nisan itibariyle Covid-19 ile mücadele kapsamında 17 günlük ‘tam kapanma’ dönemine girerken, siber dolandırıcılar sokağa çıkma kısıtlamalarını fırsata dönüştürmeye çalışıyor. 

İstismar kodlarının, sızma metodlarının ve sıfırıncı gün açıklıklarının alınıp satıldığı dark web forumlarında, kapanma dönemiyle birlikte yasakları delmek için sahte belge düzenleme ilanları görülmeye başlandı. 

Tam kapanma kısıtlamalarından muaf olan çalışanlar için düzenlenen resmi belgenin aynısını düzenleyeceğini ileri süren dolandırıcı, 200 TL karşılığında belgenin birebir aynısını düzenleyebileceğini vaad ediyor. 

Müşterisine ‘ürünle’ ilgili süreçlerde her türlü desteği de vereceğini söyleyen siber kalpazan, kolluk kuvvetlerinin çalışan izin belgesini teyit etmek için araması durumunda telefon ile belgeyi doğrulayan bilginin verileceğini belirtiyor.

Başka bir paylaşımda ise siber tehdit aktörü seyahat izin belgesini ikamet edilen bölgeye göre düzenleyeceğini söylüyor. 5000 TL karşılığında belgenin hazırlanacağını bildirilirken kaşeli ve mühürlü bu belge sayesinde müşterinin sorun yaşamadan seyahat edebileceği iddia ediliyor. 

Deepweb’de Kovid-19 tuzağı : 500 dolara sahte aşı satılıyor

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu