Dijital Güvenlik

Suçluların kullandığı şifreli iletişim ağı Exclu’ya siber operasyon!

Suçluların kullandığı şifreli iletişim ağı Exclu'ya siber operasyon!Hollanda polisi, şifreli iletişim platformu Exclu’yu hackleyerek suç örgütlerinin faaliyetlerini gizlediği gerekçesiyle operasyon yaptı.

Hollanda, Almanya ve Belçika’da 79 ayrı operasyon düzenlenirken toplam 42 kişi tutuklandı. Tutuklananlardan ikisi Exclu’nun sahibi ve yöneticisiyken geri kalanların uyuşturucu, ateşli silah operatörleri olduğu iddia edildi.

Avrupa Birliği’nde yargı alanındaki iş birliğini sağlayan kurum Eurojust; Europol, İtalya, İsveç, Fransa ve Almanya’daki kolluk kuvvetleri ile ortak operasyon düzenledi. Exclu soruşturması Eylül 2020 ve Nisan 2022’de başlayan iki ayrı soruşturmadan oluşuyor.

HOLLANDA EXCLU PLATFORMUNU HACKLEDİ

Altı aylık abonelik ücreti 800 avro olan şifreli iletişim platformu Exclu, kullanıcıların birbirlerine şifreli mesaj, medya, ses kayıtları, video ve görüntü göndermesine olanak sunuyordu. Uygulamanın 750’si Hollanda’da olmak üzere yaklaşık 3 bin kullanıcısı olduğu belirtiliyor.

Exclu’nun kullanıcı tabanının bir bölümü avukatlar, müfettişler, noterler ve doktorlar gibi gizliliğin kritik önem taşıdığı hassas alanlardaki profesyonellerden oluştuğu belirtildi.

Siber kimlik hırsızlarına dev operasyon: WT1SHOP’a el konuldu!

Hollanda polisi, teknoloji ve siber suçlar alanındaki uzmanlığını Exclu hizmetine sızmak, kullanıcılarını tespit etmek ve altyapısını dağıtmak için kullandığını belirtti.

ŞİFRELİ TELEFON HİZMETLERİNE RAĞBET ARTIYOR

Signal gibi popüler olan uçtan uca şifrelenmiş ürünler yerine bu tarz belirsiz iletişim platformları kullanılabiliyor. Bu platformlar kullanıcılarına aşırı gizlilik ve çok katmanlı şifreleme ve güvenlik vaat ediyor.

Ayrıca Exclu gibi daha az bilinen şifreli telefon hizmetlerinin kolluk kuvvetleri tarafından tespit edilme ve hedef alınma olasılığı daha düşük oluyor.

Benzer bir şifreli iletişim platformunun ortadan kaldırılması Temmuz 2022’de EncroChat’e karşı gerçekleşmişti.

Dünya çapında 60.000’den fazla kullanıcıya sahip olan ve 7/24 müşteri desteği sağlayan EncroChat’in altı aylık aboneliğiyse 1.500 avroydu.

FBI ve Avustralya Federal Polisi, ANOM adında sahte bir uçtan uca şifreli sohbet platformu oluşturarak kolluk kuvvetlerinin suç gruplarının faaliyetlerini izlemiş ve yapılan operasyon neticesinde 800 kişi tutuklanmıştı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu