Dijital Güvenlik

Silk Road’un kayıp Bitcoin gizemi çözüldü: 3,36 milyar dolarlık Bitcoin ele geçirildi

Silk Road'un kayıp Bitcoin gizemi çözüldü: 3,36 milyar dolarlık Bitcoin ele geçirildiABD Adalet Bakanlığı, bir dark web pazarı olan Silk Road’u on yıl önce dolandıran James Zhong’dan 3,36 milyar dolar değerinde Bitcoin ele geçirdiğini duyurdu. Bu miktar bakanlığın bir operasyonda ele geçirdiği en büyük ikinci kripto para miktarı oldu.

James Zhong’un evine düzenlenen baskında 50 bin 676 Bitcoin ele geçirildiği ve baskının düzenlendiği tarihte Bitcoin’in değerinin 60 bin doların üzerinde olması nedeniyle, ele geçirilen miktarın 3,36 milyar dolar olduğu belirtildi.

3,3 MİLYAR DOLARLIK MUAMMA ÇÖZÜLDÜ

Yetkililere göre Zhong, uyuşturucu ve diğer yasa dışı ürünlerin kripto para birimiyle alınıp satıldığı bir dark web forumu olan Silk Road pazarından Bitcoin çalmıştı.

2011’de kurulan Silk Road, Federal Soruşturma Bürosu tarafından 2013’te kapatılmıştı. Silk Road’un kurucusu Ross William Ulbricht ise şu anda ömür boyu hapis cezasını çekmekte.

Kapatılan dark web forumu Silk Road’un kurucusu ile ilişkili olan kayıp Bitcoinleri bulmak için yapılan operasyonda Zhong’un evinde, yerin altında bulunan bir kasa içindeki bilgisayarda Bitcoinler ele geçirildi.

Güney New York Bölge Savcısı Damian Williams, “Neredeyse 10 yıldır kayıp olan yüksek miktardaki Bitcoinlerin, bu süreçte değeri artarak 3,3 milyar dolarlık bir muammaya dönüşmüştü.” dedi.

ABD’ye göre geçen ayın büyük kripto para soygunu Kuzey Kore destekli

Soruşturmadan sorumlu Özel Ajan Tyler Hatcher, Zhong’un Silk Road’tan Bitcoinleri çalmak için “sofistike bir plan” uyguladığını söyledi. Buna göre Zhong, Eylül 2012’de Silk Road üzerinde her biri 200 ila 2.000 Bitcoin finanse eden dokuz sahte hesap oluşturdu. Art arda 140’tan fazla işlem tetiklemesiyle pazarın para çekme-işleme sistemini manipüle eden Zhong, sistemi 50 bin Bitcoin salması için kandırdı. Ardından Zhong, bu miktarı kendisinin olmak üzere çeşitli cüzdanlara aktardı.

Tutuklanan ve suçunu itiraf eden James Zhong’un yanı sıra yürütülen operasyonda tüm Bitcoinler de ele geçirilmiş oldu.

KRİPTO PLATFORMLARI SUÇLULARA KARŞI SAVUNMASIZ

Ekim 2022’de, işlem hacmine göre dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance, 570 milyon dolarlık bir saldırıya uğramıştı. 

Mart 2022′de bir siber tehdit aktörü, merkezi olmayan finans platformu Ronin Network’te güvenlik zafiyetleri buldu ve bugüne kadarki en büyük saldırıyı gerçekleştirdi. Saldırı sonucu siber tehdit aktörü 600 milyon dolardan fazla para elde etti.

Chainalysis raporuna göre, 2021’de aynı noktada 1,2 milyar doların biraz altındayken, Temmuz 2022’ye kadar hizmet saldırılarında 1,9 milyar dolar değerinde kripto para çalındı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu