Dijital Güvenlik

Siber dolandırıcılar krizi fırsata çevirmeye çalışıyor: Dark Web’de sahte PCR sonucu satılıyor!

Siber dolandırıcılar krizi fırsata çevirmeye çalışıyor: Dark Web’de sahte PCR sonucu satılıyor!İlk kez Ekim 2020’de Hindistan’da tespit edilen ve ülkedeki vaka sayılarının yükselmesine sebep olan Kovid-19’un Delta varyantıyla birlikte siber dolandırıcılar da bu artışı fırsata dönüştürmeye çalışıyor.

İstismar kodlarının, sızma metodlarının ve sıfırıncı gün açıklıklarının alınıp satıldığı dark web forumlarında, Kovid-19 ile birlikte sahte belge düzenleme ilanları görülmeye devam ediyor.

Dark web forumunda yer alan ilanda, sahte PCR testi sonuç belgesi düzenlediğini iddia eden dolandırıcı 100 TL karşılığında düzenlediği belgeleri satıyor. 

Dolandırıcı, bir program vasıtasıyla düzenlediği sahte PCR testi sonuç belgelerinin, alıcılar tarafından istenilen şekilde düzenlenebileceğini ve daha da profesyonel hâle getirilebileceğini belirtiyor.

Kapanma Siber Dolandırıcılara mı Yaradı? Çalışan İzin Belgesi Dark Web’de 200 Liraya!

TAM KAPANMA DÖNEMİNDE DE SAHTE BELGELER ÜN KAZANMIŞTI

Türkiye’de daha önce de Covid-19 ile mücadele kapsamında girdiği tam kapanma’ dönemlerinde seyahat yasaklarının ve sokağa çıkma kısıtlamalarının bulunması, siber dolandırıcılara sahte belge düzenleme fırsatı sağlamıştı.

Sahte seyahat izin belgesi ve sahte çalışma izni belgesi gibi çeşitli belgeler düzenleyen siber dolandırıcılar, 200 ile 5000 TL arası değişen ücretlerle dark web forumlarında bu belgeleri satıyordu.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu