Dijital Güvenlik

Konu trafik ise, veri gizliliği ikinci planda

Türkiye’deki araç kullanıcıların yüzde 50’den fazlasının veri paylaşımı konusunda endişeli olmasına rağmen trafik sıkışıklığı ve yakıt maliyetleri gibi konularda koşulsuz bir şekilde veri paylaşımında sakınca görmüyor.

Trafik sıkışıklığı, maliyetlerinin azaltılması, araç performansının artırılması ve emisyon azaltımı için koşulsuz şekilde en çok “evet, paylaşmaya istekliyim” diyen ülke Türkiye oldu.

  • Trafik sıkışıklığı ve seyahat süresini azaltmak için Türkiye’deki katılımcıların yüzde 38’i verilerini paylaşmaya koşulsuz istekli.
  • Yakıt ve bakım maliyetlerini azaltmak ile araç performansını artırmak için istekli olan Türklerin oranı yüzde 37’yi buldu.
  • Ayrıca, Türkiye’deki katılımcıların yüzde 36’sının emisyonları azaltmak için istekli olduğu da ortaya çıktı.

LeasePlan’ın Ipsos ile birlikte hazırladığı Mobility Monitor araştırmasının “Araç Verileri ve Gizlilik” bölümünü yayınladı. Araştırma, katılımcıların büyük çoğunluğunun kişisel verilerinin kime ait olduğu ve bu verilerin üçüncü şahıslarla paylaşılmasıyla ilgili endişe duyduğunu ortaya çıkardı.

  • Katılımcıların yüzde 53’ü araçlarından alınan verilere kimlerin sahip olduğu konusunda endişeli.
  • Kullanıcıların yüzde 52’si sattığı araçlarda kişisel verilerinin kalmasından dolayı endişeli.
  • Yüzde 49’u ise bu verilerin üçüncü şahıslarla paylaşılacağından endişeli
  • Katılımcıların yüzde 70’i trafik sıkışıklığının ve seyahat süresinin azalması ile yakıt ve bakım maliyetlerini azaltması halinde verilerinin paylaşılmasında sakınca görmüyor.
  • Araç emisyonlarının azaltılması halinde verilerimi paylaşırım diyenlerin oranı yüzde 68.
  • Araç performansını artırması halinde veri paylaşımında endişe duymayanların oranı ise yüzde 66.

En çok ‘koşulsuz evet’ diyen ülke Türkiye

Araştırma, Türkiye’deki katılımcıların trafik sıkışıklığı ve seyahat süresinin azaltılması konusundaki ilgisini de ortaya koydu.

16 katılımcı ülke içerisinde trafik sıkışıklığı, maliyetlerinin azaltılması, araç performansının artırılması ve emisyon azaltımı için koşulsuz şekilde en çok “evet, paylaşmaya istekliyim” diyen ülke Türkiye oldu.

Türklerin yüzde 57’si endişeli

Araç verilerinin kime ait olduğu konusunda Türk katılımcıların yüzde 57’si endişeli olduğunu belirtirken, yüzde 22’si endişe duymadığını belirtti.

Aracın iade edildiği veya satıldığı durumlarda içerisindeki kişisel veriler hakkında endişe duyan Türk katılımcıların oranı yüzde 52.

Verilerin üçüncü şahıslarla paylaşılmasında endişe duyan Türk katılımcıların oranı yüzde 51 iken, endişe duymayanların oranı yüzde 22 olarak kaydedildi.

En endişeli ülke İspanya, en istekli Portekiz ve Polonya
LeasePlan araştırmasına göre, araç verilerinin paylaşımı konusunda en çok endişe duyan ülke İspanya oldu.
Bu doğrultuda, İspanya’daki katılımcıların yüzde 76’sı verilerin kime ait olduğu konusunda endişeli olduğunu belirtirken, yüzde 70’i aracın satıldığı veya iade edildiği durumlarda kalabilecek kişisel verilerden endişe duyuyor.
Ayrıca İspanya, araç verilerinin üçüncü şahıslarla paylaşılmasında yüzde 69 oranında endişe duyduğunu belirterek zirvede yer alıyor. Sürüş verilerini paylaşmaya en istekli olan ülkeler ise Portekiz ve Polonya olarak dikkatleri çekiyor.

 

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu