KVKK

Alman Veri Koruma Otoritesinden Facebook’a WhatsApp yasağı

Facebook'a Almanya'da WhatsApp verilerini işleme yasağı getirildi

Almanya Facebook'un WhatsApp kullanıcı verilerini işlemesine yasak getirdiWhatsApp’ın gizlilik politikasındaki değişiklik kararı Facebook’un başını ağrıtmaya devam ediyor. Almanya’da Veri Koruma Otoritesi, Facebook’un WhatsApp kullanıcı verilerini işlemesine yasak getirdi.

Hamburg eyaleti Kişisel Verilerin Korunması Sorumlusu Johannes Caspar, yaptığı açıklamada açıklamada, belirterek, “Bu yasaklama emri, Almanya genelinde kullanım şartlarına rıza gösteren milyonlarca kullanıcının haklarını ve özgürlüklerini güvence altına almayı amaçlamaktadır.” ifadesini kullandı. 

Caspar, Facebook’un kullanıcı verilerini işlemesinde yeterli hukuki dayanak bulunmadığını vurguladı.

Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü’nde (GDPR) yer alan olağanüstü yetkileri dahilinde Facebook’u, WhatsApp kullanıcı verilerini üç ay askıya alması için zorlayacağını belirten Caspar, bu aralıkta AB’nin kullanıcı verileri konusunda genel bir karar almasını talep edeceklerini de sözlerine ekledi.

Rekabet Kurumundan çarpıcı WhatsApp uyarısı: Tüketiciyi sömürüyorlar

Caspar, karardaki amacının kullanıcı verilerinin işlemesinde kullanılan metotların neden olduğu dezavantajları ve zararları önlemek olduğunu söyledi.

 MEVCUT GİZLİLİK SÖZLEŞMESİ 15 MAYIS’TE SONA ERİYOR

WhatsApp’ın değiştirdiği gizlilik sözleşmesini 15 Mayıs’tan sonra devreye girmesi bekleniyor. Ocak ayında  WhatsApp yeni gizlilik politikasını yayınlayarak, bu gizlilik politikasına onay vermeyenlerin 15 Şubat itibarıyla uygulamayı kullanamayacaklarını duyurmuştu. Tüm dünyada gelen tepkiler ve diğer anlık mesajlaşma programlarına yönelik göç sonrasında da WhatsApp değişikliği 15 Mayıs’a ertelemişti.

WhatsApp gizlilik politikasına onay vermeyen kullanıcılarının hesaplarını 15 Mayıs tarihi itibarıyla askıya alacağını, ağustos itibarıyla da bu hesapların silineceğini bildirmişti.

Kaynak: Sputnik

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu