Dijital Güvenlik

Kimlik hırsızları gazeteci Nevşin Mengü’yü tehdit etti

Kimlik hırsızları gazeteci Nevşin Mengü'yü tehdit ettiSiber tehdit aktörleri son zamanlarda kişisel bilgileri ele geçirip Türk vatandaşlarını daha sık tehdit etmeye başladı. Bu kez gazeteci Nevşin Mengü hedef alındı.

Mengü, geçtiğimiz günlerde Twitter hesabından yaptığı paylaşımda kişisel bilgilerinin bir hacker tarafından ele geçirildiğini duyurdu.

Kısa bir süre önce gazeteci İbrahim Haskoloğlu hackerlardan geldiğini belirterek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan’a ait olduğu iddia edilen kimlik kartlarını paylaşmış, kişisel bilgilerin bir şekilde ele geçirildiğini öne sürmüştü.

Kendi kimlik bilgilerinin tehdit aktörlerince ele geçirildiğini belirten Haskoloğlu, üç ay önce yetkili mercilere durumu bildirdiğini ancak herhangi bir geri dönüş sağlanmadığını ifade etmişti. Bunun üzerine Haskoloğlu “kişisel verileri hukuka aykırı yolla ele geçirdiği” suçlamasıyla gözaltına alınıp bir hafta sonra serbest bırakılmıştı.

Yaşanan gelişmelerin ardından aynı durum gazeteci Nevşin Mengü’nün başına geldi.

ÜNLÜLERİN BİLGİLERİNİ ELE GEÇİRİP WHATSAPP GRUBU KURDU

Gazeteci Nevşin Mengü, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda bir tehdit aktörünün çeşitli ünlülerin kimlik bilgilerini ele geçirip WhatsApp grubu kurduğuna dair paylaşım yaptı.

Grubun ekran görüntüsünü paylaşan gazeteci Nevşin Mengü, “Memleketin hackerı bile geri zekâlı. Bilgilerini çaldığı kişilerden Whatspp grubu kurmuş, gruba dayısını da aldı.” ifadelerini kullandı.

Kişisel verilerin e-Devlet sisteminden sızdırıldığı iddiası: Cumhurbaşkanlığı yalanladı

Söz konusu hacker, bilgilerini ele geçirdiği ünlüleri tek bir WhatsApp grubunda toplayıp kripto para Ethereum’dan talep ettiği miktarda vermezlerse bunları yaymakla tehdit etti.

Kimlik hırsızları gazeteci Nevşin Mengü'yü tehdit ettiBERAT ALBAYRAK’IN DA BİLGİLERİ VARMIŞ

Öte yandan Mengü, tehdit aktörünün kendisinde Berat Albayrak’ın da bilgileri olduğunu söylediği paylaşımında “Berat Albayrak’ın da bilgileri varmış ama ondan korkuyormuş.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan kimlik bilgilerinin ele geçirilip tehdit aktörlerince vatandaşlar üzerinde bir tehdit unsuru olarak kullanılma durumu giderek artıyor. Vatandaşlar üzerinde “korku” yaratmaya çalışan tehdit aktörleri, kimlik bilgisi tehdidiyle maddi gelir elde etmeye çalışıyor.

KİMLİK BİLGİLERİ ÜZERİNDEN TEHDİTLER ARTIYOR

İnternet üzerinde daha öncesinden sızmış olan çeşitli veri tabanları, kimlik ve çeşitli bilgilerin bulunduğu panellere olan erişim gibi pek çok kaynaktan toplanan verilerle tehdit aktörleri, kolayca kişinin TC kimlik numarası, kimlik bilgileri, aile bilgileri, adres bilgileri, telefon bilgileri, sağlık bilgileri gibi verilere ulaşabiliyor.

Bunun yanı sıra yurt dışı numaralarının da cüzi miktarlarda satılmasıyla kimliğini gizleyen tehdit aktörleri vatandaşlar üzerinde korku yaratıp maddi kazanç elde etmeye çalışıyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu