Dijital Güvenlik

Fidye yazılım saldırılarını takip etmek için yeni adres: Ransomwhere

Fidye yazılım saldırılarını takip etmek için yeni adres: Ransomwhere ABD’deki Colonial Pipeline ve REvil grubunun Kaseya saldırısı sonrası her geçen gün daha çok konuşulan fidye yazılım saldırılarını takip etmek içinransomwhe.re” adlı bir internet sitesi kuruldu.

Adını fidye yazılım kelimesinin okunuşundan alan site, şu ana kadar dünya çapında ödenmiş fidye miktarını ve hangi fidye yazılım gruplarına ödeme yapıldığını sık sık güncelleyerek duyuruyor.

Site istatistiklerine göre şu ana kadar en çok ödeme sırasıyla Netwalker, REvil,Ryuk, RagnarLocker, DarkSide, Egregor gruplarına yapıldı. Netwalker’a yaklaşık 28 milyon dolar ödenirken, REvil grubuna ise fidye bedeli olarak 11 milyon dolar verildi.

Herhangi bir fidye yazılım saldırısına uğramış kişi veya kurumlar sitede üzerinden hangi grubun saldırdığını ve talep ettiği miktarı bildirebiliyor.

Ransomwhere’de ayrıca son fidye yazılımlar saldırılarının ayrıntılarıyla ilgili çeşitli yerlerde yayımlanan yazıların linkleri yer alıyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu