Teknik

Kaseya ve Microsoft’tan beklenen yamalar geldi

Kaseya ve Microsoft'tan beklenen yamalar geldiTarihin en büyük fidye yazılım saldırılarından birine uğrayan Kaseya, olayda istismar edilen güvenlik zafiyetlerini giderdi. Bir diğer beklenen adım da Microsoft’tan geldi. Firma bir süredir aktif olarak istismar edilen PrintNightmare zafiyeti için güvenlik güncellemeleri paylaştı.

Geçtiğimiz günlerde REvil grubu, Kaseya’nın VSA yazılımında bulunan zafiyetleri istismar edip dünyanın en büyük fidye yazılımlarından birine imza atmıştı. ABD merkezli teknoloji firması Kaseya, REvil grubunun sistemlerine sızmak için kullandığı güvenlik açıklarını gidermek için VSA 9.5.7a (9.5.7.2994) güncellemesini yayımladı.

Saldırıda kullanıldığı düşünülen CVE-2021-30116, CVE-2021-30119 ve CVE-2021-30120 için güvenlik güncellemeleri yayımlanırken aynı zamanda Kullanıcı Portalı’nda secure flag kullanılmamasını, parolaların maskelenmemesini ve VSA sunucularına yetkisiz dosya yüklemeye izin veren zafiyetler de Kaseya’nın yayımladığı güvenlik güncellemeleriyle giderildi.

HAZIRLIK REHBERİNİ TAKİP ETMEK GEREKİYOR 

Kaseya, güvenlik güncellemelerini yapmadan takip edilmesi gereken işlemleri içeren güncellemelere hazırlık rehberi paylaştı. Söz konusu rehber, cihazlarınızın daha sonra yaşanabilecek ihlallerden veya halihazırda istismar edilip edilmediğinden emin olmak için takip edilmesi gerekiyor.

Tarihin en büyük fidye yazılım saldırısı Kaseya hakkında bilmeniz gereken 5 şey

Firma ayrıca kullanıcılarından, Kaseya VSA Tespit Etme Aracını (Kaseya VSA Detection Tool) kullanmalarını tavsiye ediyor. Söz konusu araç VSA sunucusu veya yönetilen uç noktayı analiz ediyor ve herhangi bir güvenlik ihlali (IoC) göstergesinin mevcut olup olmadığını tespit ediyor. 

MICROSOFT PRINTNIGHTMARE ZAFİYETİNİ GİDERDİ

Öte yandan Microsoft ise, geçtiğimiz günlerde Windows Print Spooler hizmetinde ortaya çıkan ve bir süredir aktif olarak istismar edilen PrintNightmare 0-day’ini düzeltmek için güvenlik güncelleştirmelerini yayımladı.

Çeşitli güvenlik zafiyetlerine olanak tanıyan PrintNightmare 0-day’i için Microsoft, aşağıdaki versiyonlara sahip Windows sürümleri için güvenlik güncellemesi yayımladı.

PrintNightmare zafiyeti, hem RCE’ye hem de yerel ayrıcalık yükseltmesine olanak sağlıyordu. Siber saldırganlar, hedefledikleri sistemlerde söz konusu zafiyetleri istismar ederek sistem ayrıcalıkları kazanabiliyordu.

Microsoft, güncellemelerin acil olarak yüklenmediği durumlarda Windows Print Spooler hizmetinin inaktif hâle getirilmesini tavsiye ediyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: