Dijital Güvenlik

AB, terörle mücadele ederken kişisel verileri korumak istiyor

Avrupa Birliği, son aylarda Avrupa’da artan terör saldırıları sonrası, terörle mücadele ve kişisel verilerin güvenliği arasında denge kurmaya çalışıyor.

Fransa’nın başkenti Paris’i sarsan Bataclan terör saldırılarının 5. yıldönümünde, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin İçişleri bakanları video konferansla bir araya geldi.

Terörle mücadelenin güçlendirilmesi gerektiğine vurgu yapılan toplantıda, internet üzerindeki şüpheli içerikler, verilere ulaşım ve dış sınırların güçlendirilmesi gibi konular görüşüldü.

Toplantıda konuşan AB Komisyonu İçişleri Komiseri Ylva Johansson, “Fransa’daki saldırılarda  terör örgütleri Charlie Hebdo’da yayımlanan karikatürlere cevap vermek internet üzerinden buldukları insanları kullandılar.” dedi. Johansson, AB Komisyonunun internet üzerindeki terörist içeriklerin engellenmesine ilişkin önerilerinin acilen kabul edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Konu trafik ise, veri gizliliği ikinci planda

Polise erişim hakkı verilirken veri güvenliği gözetilecek

Şifreli verilere erişim konusunun da tartışıldığı toplantı sonrası konuşan Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, internetteki şifrelenmiş verilerin kolluk kuvvetlerine verilmesiyle  ilgili  hususun değerlendirildiğini belirtti. Seehofer, “Verilerin ve temel hakların korunmasıyla ilgili bütün yönlerin dikkate alınacağını açıkça belirttik.” diye konuştu.

AB İçişleri Bakanları toplantı sonrası yayımladıkları ortak bildiride terörle mücadele iş birliği içinde olabilmek için Avrupa’da polislerin güvenlik açısından gerekli verilere erişiminin sağlanması gerektiği vurgulandı.

Bildiride ayrıca internetteki terörü öven paylaşımları 1 saat içinde kaldırılması için gerekli hukuki düzenlemeler ve göçmenlerin bulundukları ülkelere uyum sağlaması için gerekli çalışmalar ön plana çıktı.

 

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: