TÜBİTAK, Blockchain lab kurdu

TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi, Blokzincir Araştırma Laboratuvarı (BCLabs) kurdu.

TÜBİTAK, finansal teknolojilerden tedarik zincirlerine, nesnelerin internetinden (IOT) sağlık hizmetlerine kadar her türlü elektronik işlemlerde kullanımı olması sebebiyle Blokzincir’in dikkat çekici hale geldiğini belirtti.

Kamu ve özel kurum/kuruluşların ihtiyaçlarına istinaden, blokzincir teknolojilerinin altyapısı, kurulumu, güvenlik ve mahremiyet analizi, iş modelleri, kitle fonlama yaklaşımları ve muhtelif teknik detayları üzerine Ar-Ge faaliyetlerini icra etmek üzere, BİLGEM UEKAE Matematiksel ve Hesaplamalı Bilimler Biriminin altında Blokzincir Araştırma Laboratuvarı (BCLabs) kurulduğunu belirtti.

BİLGEM, amacını alanında en güçlü uzmanları bir araya getirerek işletmelerin blokzincir teknolojisini anlama ve kullanma becerilerini geliştirmek olduğunu belirterek, “Bununla beraber, güvenlik ve mahremiyet analizi ve takip edilebilirlik gibi teknik çözümleri araştırmaktır” dedi.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Yazıyı PaylaşTweet about this on TwitterShare on Facebook24Share on LinkedIn0Share on Google+0Email this to someonePrint this page

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*