Fas yönetimi, Bitcoin’i yasakladı

Sanal para birimi Bitcoin’e yönelik son engel Kuzey Afrika ülkesi Fas’tan geldi.

Fas’ta Bitcoin hareketini başlatan Mchain firmasının Teknolojiden Sorumlu Başkanı (CTO) Bellaj Badr, hükümetin verdiği kararın şaşırtıcı olmamakla birlikte sözkonusu yasağın ülkenin Kuzey Afrika ve tüm dünyadaki imajına zarar vereceği için hayal kırıklığına uğradıklarını açıkladı.

Maliye Bakanlığı, vatandaşları yabancı para biriminde yapılan ticari işlemlerin yalnızca yetkili aracılar ve Al-Maghrib Bankası’nın listesinde yer alan döviz türleri ile yapılabileceği konusunda uyardı. Hükümet, ülkede dijital para birimlerinin internet üzerinden yürütülen yasa dışı faaliyetleri artırabileceğini düşünüyor.

İlgili haber>> Bitcoin balonu patlayabilir uyarısı

Bellaj Badr, news.bitcoin.com sitesine yaptığı açıklamada, “Doğrusu bundan böyle Bitcoin’i yasaklayan ve insanların özgürlüğünü kısıtlayan az sayıdaki ülkelerden biri olarak anılacağız” dedi. Middle East Online sitesi, Fas’ı ‘döviz akışının sıkı bir şekilde kontrol edildiği ülke’ olarak tanımladı. Ayrıca, “yerel medya kuruluşlarının tahminine göre Fas’ta günde yaklaşık 200 bin dolar değerindeki sanal ödeme gerçekleşiyor” açıklamasında bulunuldu.

Hükmetin kararı Fas dijital hizmetler şirketi MTDS’nin bundan böyle Bitcoin para biriminde yapılan ödemeleri kabul edeceğini açıklamasından bir hafta sonra geldi. Şirketin genel müdürü Karl Stanzik, yasakla ilgili basın açıklamasının yapılmasından hemen sonra projeyi rafa kaldırdıklarını söylemekle birlikte Bitcoin’e yönelik yasağın denetiminin çok zor olacağını ifade eti.

Bellaj Badr de Stanzik ile hem fikir: “Yetkililerin bu teknolojiden fayda görmeye başlamasıyla birlikte sözkonusu kararın değişeceğine eminim.”

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

[mailpoet_form id=”1″]

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.