ABD, kripto paraları hedef almış

Resim tabanlı 4chan adlı internet sitesinde yayınlanan 21 Ağustos 2017 tarihli bir fotoğraf, ABD ordusunun Ulusal Güvenlik Teşkilatı (NSA)’yla, “Tor, I2P (Görünmez İnternet Projesi) ve VPN”e karşı iş birliği içinde bir soruşturma yürüttüklerini ve kripto paraları hedef alan projelerin fonlaması için çalıştıklarını ortaya çıkardı.

Bitcoin.com’un haberine göre, fotoğraf, ABD Ordusu Siber Koruma Timi’nden sızdırıldı. Ordunun ve güvenlik yetkililerinin uzun zamandır Tor, I2P, VPN ve çevrimiçi aktiviteleri maskeleyen diğer yazılımlara sızdığı söylentiler arasındaydı, ama bu iddialar doğrulanamamıştı.

Çoğu kişi sızdırılan belgenin özelliklerinden yola çıkarak, fotoğrafın Savunma Bakanlığı’na bağlı bir çalışan tarafından sızdırıldığını ve gerçek olduğunu iddia ediyor. Diğer bir iddiaysa fotoğrafın kripto para topluluğunu hedef aldığını ve gizliliğe yönelik söylentiler yayarak korku, şüphe ve belirsizlik yaymaya çalıştığını düşünüyor.

Fotoğrafta, NSA ve Siber Güvenlik Timi’nin anonim kripto para birimlerini hedef alan projeler için daha fazla destek istediği de görülüyor. Ayrıca NSA’nın ve ordunun Bytecoin (BCN), Monero (XMR), Karbo (KRB) ve Boolberry (BBR) gibi çeşitli para birimlerini besleyen uygulama katmanı olan CryptoNote’u izleme konusunda istedikleri başarıyı sağlayamadığı ve CryptoNote kodlarına hâkim olan insan kaynağına ihtiyaç duyduğundan bahsediliyor.

Deep Dot Web adlı internet sitesi ise adını gizli tutmak isteyen bir Monero geliştiricisiyle görüştüğünü ve onların da dosyanın gerçek olduğuna inandıklarını belirtti. Deep Dot Web, federal hükümetin uzun zamandır insanların kişisel finansal işlemlerini takip altına almak istediğini de iddia etti.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.