Yapay zeka devlet başkanı olsun mu?

Yeni Zelandalı bilim insanları tarafından geliştirilen yapay zeka dünyanın ilk sanal politikacısı olacak. Sam isimli robot, 2020 yılından itibaren halka hizmet etmeye başlayacak.

Bilgisayar mühendisi Nick Gerritsen tarafından üretilen Sam adındaki yapay zeka, topladığı veriler sayesinde insanların politik konulardaki sorularını Facebook Messenger üzerinden otomatik olarak cevaplayacak. Mecliste tartışılan konularla ilgili kamuoyu oluşturan ve siyasetçiler hakkında insanlara bilgi veren bu yapay zeka, seçim dönemlerinde Yeni Zelanda halkına fayda sağlayacak.

DAHA DA GELİŞTİRİLECEK 

Yeni tasarlandığı için oldukça kısıtlı konular hakkında bilgi sahibi olan Sam, ilerleyen süreçte her alanda geliştirilecek. Ayrıca eğitim, sağlık ve diğer alanlarda da insanları bilinçlendirecek olan yapay zeka bu konudaki soruları da anında cevaplandıracak.

SEÇİMLERE GİREBİLİR 

Robotun geliştiricisi Gerritsen Sam, 2020 yılına kadar yazılımı geliştirmek için çalışacağını ifade ederek, “En büyük hayalim, onun günün birinde seçimlere girmesi. Aslına bakarsanız böyle bir yasa meclisten geçerse Sam’in devlet başkanı olması bile mümkün” diye konuştu.

Siyasetle ilgili tüm soruları cevaplandıracak olan yapay zeka halkı aydınlatacak.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

[mailpoet_form id=”1″]

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.