İnsan gibi metin üreten yapay zekayı rafa kaldırdılar

OpenAI adlı yapay zeka çalışmaları yürüten kuruluş, insan gibi metinler üretebilen yapay zekayı tehlikeli bularak rafa kaldırdı.

Yazılım basit olarak kendisine verilen bir metinde sırada kullanılacak kelimeleri seçiyor ve metnin tutarlı şekilde devamını getiriyor. Tıpkı bir insan gibi yazabildiği görülen algoritma üzerindeki çalışmalar kötü amaçlarla kullanımı ve yol açabileceği zararlar düşünülerek şimdilik durduruldu.

Bir insandan farksız şekilde her konuda mükemmel metin yazarlığı yapabilen bir yazılımın özellikle ‘yalan haber’ üretimi ve sosyal medyada trendler oluşturmak veya siyasi, ekonomik saldırı amaçlarıyla robot hesaplarca kullanılabileceği öngörülüyor.

Kısıtlı bir sürümü yayınlanacak

Kendi kendini sürebilen Tesla otomobilleri ve kendi kendine iniş yapan roketler üreten SpaceX firmasının sahibi Elon Musk’ın en büyük finansörü olduğu OpenAI kar amacı gütmeyen ve pek çok alanda yapay zeka geliştiren bir organizasyon.

Musk yapay zekanın insanoğlunun varlığına bir numaralı tehdit olduğunu düşünüyor ve bu konuda yetkilileri her fırsatta uyarıyor. OpenAI’ın kurucularından olan Musk, bu organizasyonda yöneticilk yapmıyor ve yapılan araştırmalara müdahale etmiyor ancak içeriğini herkesten önce öğrenebiliyor

Organizasyondaki araştırmacılar da çoğunlukla Musk’ın vizyonunu ve çekincelerini paylaşıyor. Bu nedenle sadece araştırmacıların kullanabilmesi ve testler yapabilmeleri için yazılımın tamamlanmış hali değil kısıtlı bir modeli yayınlanacak.

Ayrıntılar için: EuroNews

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.