Uncategorized

AB’nin Moskova büyükelçiliği hacklendiğini 2 sene sonra açıkladı

Diplomasinin önemli merkezlerinden büyükelçilikler yüzyıllardan bu yana çeşitli dokunulmazlıklarla ve istisnalar ile çeşitli konvasiyonel saldırılardan uluslararası anlaşmalar gereği korunmaya çalışılıyor. Fakat günümüz dünyasında her gün yaşanan sıradan bir hadise olan siber saldırılardan büyükelçilikleri koruma altına alacak bir düzenleme henüz bulunmuyor.

Avrupa Birliği’nin (AB) Moskova Büyükelçiliğinin başına gelenler diplomatik temsilciliklerin dijital ortamdaki ‘dokunulmazlığını’ yeniden gündeme getirdi. Buzzfeed News’in resmi belgelere dayandırdığı haberine göre, AB’nin Moskova’daki büyükelçiliği hacklendi ve sisteminden hassas bilgiler çalındı. Olayın Avrupa Parlamentosu seçimlerinden birkaç hafta önce nisan ayında fark edilmesine rağmen, AB güvenlik ve istihbarat yetkililerinin siber saldırıyı açıklamamayı tercih ettiği ortaya çıktı.

AB: Gerekli tedbirleri aldık

Saldırının arkasında Rus devleti ile ilişkili hacker gruplarının olduğu tahmin edilirken, AB’nin güvenlik birimi EEAS olayı doğruladı. Yetkililer, hackerların sistemin tasnif dışı kısmına sızdıklarını belirterek gerekli tedbirleri aldıklarını söyledi.

Buzzfeed News’n vakıf olduğu sızan belgeye göre saldırının gerçekleşme tarihi Şubat 2017 olmasına rağmen saldırı neredeyse 2 sene sonra fark edilmiş. Saldırıyla ilgili yapılan ilk analizde bilgilerin en az iki bilgisayar üzerinden çalındığı tespit edildi. Yetkililer, tam olarak ne kadar verinin dışarı sızdırıldığı konusunda net bir bilgiye ulaşamadı.

Konunun başka bir boyutu ise saldırının üst düzey yöneticilere aktarılıp aktarılmaması ile ilgili tartışma. EEAS saldırının öğrenildikten sonra hiyerarşik anlamda yukarıya iletildiğini söylese de, yetkililer EEAS’nin olayı gizlemeye çalıştığını savunuyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu