Uncategorized

DİKKAT: Mirai bu sefer Windows’tan yayılıyor!

Güvenlik uzmanları geçtiğimiz senenin sonundan ABD’de İnternet’in kesilmesine neden olan DDoS saldırısının gerçekleştirildiği Mirai Botnet’inin Windows işletim sistemi üzerinden yayılmasının önüne geçmeye çalışıyor.

İlgili haber >> Mirai Botnet’i artık kiralanabiliyor

Kaspersky Lab uzmanları, halen kullanımda olan Mirai botnet’lerini kapatma çabalarının bir parçası olarak Mirai zararlı yazılımına yönelik ilk Windows tabanlı yayıcıyı analiz ediyor. Söz konusu Windows botu, 2016’nın sonunda gerçekleşen Mirai temelli büyük DDoS saldırılarını başlatan saldırganlardan daha gelişmiş becerilere sahip bir ekip tarafından oluşturulmuş gibi görünüyor ve dolayısıyla Mirai tabanlı saldırıların gelecekteki kullanımı ve hedefleri konusunda endişe veriyor.

İşin arkasındaki geliştiricinin Çince konuştuğu tahmin ediliyor. Kaspersky Lab verileri, 2017’de yaklaşık 500 tekil sisteme yönelik saldırılar yapıldığını ve aralarında Türkiye de olmak üzere, internete bağlantılı teknolojilere büyük miktarda yatırım yapan, gelişmekte olan pazarların özellikle risk altında olduğuna dikkat çekiyor.

Windows tabanlı yayıcı, orijinal Mirai kod temelinden daha zengin ve daha sağlam ancak yeni sürümün bileşenleri, teknikleri ve işlevsellikleri yıllarca eskiye dayanıyor. Bu yayıcının Mirai zararlı yazılımını yayma kapasitesi ise sınırlı: Mirai botlarını, ele geçirilmiş olan bir Windows bilgisayarından savunmasız bir Linux IoT (Internet of Things – Nesnelerin İnternet’i) cihazına sadece kaba kuvvet saldırısıyla girdiği uzak bir telnet bağlantısı söz konuysa gönderebiliyor.

İlgili haber >> Dünyanın en büyük spam botneti DDoS özelliği kazandı

Bu kısıtlamaya rağmen, kodun daha deneyimli bir geliştiricinin, muhtemelen de Mirai ile yeni ilgilenmeye başlayan birinin eseri olduğu açıkça anlaşılıyor. Yazılımın içinde bulunan kodun Tayvan’da bulunan sunuculara bağlı Çince bir sistemde derlenmiş olması ve Çinli şirketlerden çalınan kod imzalama sertifikalarının kötüye kullanılmış olması gibi arkada bırakılan bir takım ipuçları, geliştiricinin Çince konuşan biri olduğu olasılığına dikkat çekiyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu