ABDÇinUluslararası İlişkiler

“Çin her vatandaşına potansiyel siber silah verdi”

ABD Dışişleri Bakanlığı, Çin resmi makamlarına bu ülkeden kaynaklanan siber saldırılar hakkında soruşturma başlatılması talebi ilettiğini açıkladı. Geçtiğimiz Cuma günü yapılan açıklamada, Çinli hackerların kendi toprakları dışında hostingi bulunan internet içeriğine müdahale ederek, ABD’ye karşı siber saldırılar düzenlediği ifade edilidi.

“Bahsekonu siber saldırıda Çin’in en büyük Internet servis sağlıyıcısı uluslarası internet trafiğini manipule ederek ABD sitelerine karşı zararlı trafik göndermiştir.” diyen bakanlık sözcüsü Jeff Rathke, ABD’li yetkililerin Çinli muadillerinden bu siber saldırı hakkında bir soruşturma yapmalarını ve bulgularını paylaşmalarını istediğini açıkladı.

İLGİLİ HABER >>> ÇİN ABD’Lİ ŞİRKETLERDEN İNTİKAMINI ALDI

Suriye Elektronik Ordusu ile ilgili araştırmaları ile de tanınan Kanada’lı güvenlik firması Citizen Lab’in raporunda Muhteşem Gülle ‘Great Cannon’ adı verilen yeni Çin menşeli siber saldırı aracı bireysel IP adreslerine gelen ya da onlardan giden internet trafiğine müdahale ederek, Çin’de bulunan bir web sitesi ile iletişime giren tüm yabancı bilgisayarları hedef almasına olanak sağlayabiliyor.

İran’ın siber kabiliyetleri ile ilgili bir rapor yayınlayarak gündeme gelen Cylance şirketinden Justin Clarke da ‘Great Cannon’u şu ana kadar bilinen en önemli siber silhalardan biri olarak adlandırdı. Clarke “Çin hükümeti ülkesindeki her vatandaşa bu şekilde potansiyel bir siber silah temin etmiş oldu.” ifadelerini kullandı.

‘Muhteşem Gülle’ saldırısıyla ilgili diplomatik faaliyetler devam ederken, saldırının perde arkasındaki nedenin ne olduğu da tartışılmaya devam ediyor. Mart ayında yazılımcıların sıklıkla kullandığı GitHub sitesi yönlendirilen internet trafiği nedeniyle belirli aralıklarla hizmet dışı kaldığını açıklamıştı. Kullanıcılarına yazılım araçları sağlayan GitHub, Çin yönetiminin yasakladığı muhalif sitelerin yayınlarına devam etmesine yardımcı oluyordu.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ÜYE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu