ABDRusyaUluslararası İlişkiler

ABD’nin B planı: Seçim sistemi hacklenseydi, Rusya’ya siber saldırı yapılacaktı

Demokrat aday Hillary Clinton ile Cumhuriyetçi aday Donald Trump arasında aylardır süren mücadeleyi Trumo önde göğüsledi ve ABD Başkanı oldu. Geride kalan seçim döneminde şüphesiz akıllarda kalan Rus hackerlara atfedilen siber saldırılardı. Democratic National Convention (DNC) hacklenmesi FBI’ın Clinton mailleri soruşturması kadar Demokratları sarstı. Hatta sonradan bu teklifini geri çekse bile Donald Trump, Rus hackerlara Clinton’u hacklemeye devam etme çağrısında bulundu.

[ilink url=”https://siberbulten.com/uluslararasi-iliskiler/trump-rusyaya-yaptigi-siber-casusluk-cagrisini-geri-aldi/” style=”tick”]Trump Rusya’ya yaptığı siber casusluk çağrısını geri aldı[/ilink]

Seçimlerden önce Amerikan güvenlik bürokrasinin en temel endişelerinden biri internete bağlı seçim sisteminin Rusya için çalışan hackerların hedefi olup olmayacağı sorusuydu. Medyada çıkan haberler ABD’nin olası bir Rus saldırısına karşılık verebilmek için çok önemli adımlar attığını ortaya koydu.

Amerikan NBC kanalının haberine göre, askeri siber timler Rusya’nın elektrik ve telekomünikasyon sistemine ve Kremlin’in yönetim sistemine sızdı ve gerektiğinde bu sistemlere saldırmaya hazır halde bekledi. İsmi açıklanmayan güvenlik yetkililerine dayandırılan haberde, Amerikalı yetkililerin Rusya, Çin ve diğer ülkelerin ülkenin kritik altyapısına kötü niyetli yazılımlar yerleştirdiğini söylediklerini hatırlattı. Haberin devamında, Amerika’nın da benzer bir hazırlığı Rusya için yaptığını belirtildi.

[ilink url=”https://siberbulten.com/uluslararasi-iliskiler/putin-clintondan-rovansi-siber-saldirilarla-mi-aliyor/” style=”tick”]Putin Clinton’dan rövanşı siber saldırılarla mı alıyor?[/ilink]

Amerikalı yetkililerin, Rusların, ülkedeki seçim sürecini aksatabileceğine yönelik endişelerini belirtmekle birlikte Moskova’nın Washington’un kritik altyapısına saldırmasını ummadıkları kaydedildi. Ancak seçim sırasında sahte belgelerin yayılması ve sahte sosyal medya hesaplarıyla dezenformasyon yapabileceği ihtimali masada tutulduğu belirtildi.

NBC haberinde, Amerikan hükümetinin seçimler için dijital hazırlık yaptığını ve ciddi bir saldırı olması halinde harekete geçireceklerini kaydetti. Televizyon kanalına konuşan yetkililer, Rusya’ya bir mesaj göndererek başkanlık seçimlerine etkileyecek bir girişimde bulunmamaları noktasında uyardıklarını belirtti.

Üst düzey Amerikalı yetkililer, Rusya’nın kritik altyapıyı hedef alan ciddi bir saldırı yapmaları halinde Washington’un da bazı Rus sistemlerine saldırıp bunları kapatabileceğini iddia etti.

Emekli Amiral James Stavridis, NBC’ye yaptığı açıklamada, Amerika’nın herhangi bir siber saldırıya karşılık verebilecek durumda olduğunu söyledi. Stavridis, “Eğer ciddi bir siber saldırı olursa üç şeyin yapılması lazım: Bu saldırıya karşı savunma yapmak. İkincisi, neler olduğunu kamuya açıklamak ve üçüncüsü de karşılık vermek. Cevabımız, orantılı olmalı” dedi.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

[wysija_form id=”2″]

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu