ABD

Washington, siber saldırılara karşı yaptırım uygulayacak

ABD Başkanı Barack Obama, son yıllarda artan siber saldırılara karşı Washington’un gerekli yaptırımları uygulanamasına dönük bir karara imza attı.

Bu imzanın ardından Washington’ın dış politikasını, ulusal güvenliğini ve ekonomik istikrarını hedef alan siber saldırganlara karşı yaptırım uygulanabilecek.

Başkan Obama, “Artık mal varlıklarını dondurabileceğiz, ABD ile iş yapmalarını zorlaştıracağız ve yöntemleriyle kazanç sağlamalarının önüne geçeceğiz” ifadelerini kullandı. Obama’nın siber güvenlik danışmanı Michael Daniel, bu adımla ülkenin siber güvenlikle ilgili bir boşluğu doldurduğuna dikkat çekti.

Başkan Obama, bu tür siber saldırıları “ulusal durum” olarak adlandırarak Hazine Bakanlığı’nın saldırganların mal varlıklarını ve diğer mali işlemlerini dondurma imkanının önünü açtı.

lisa

Eski Başkan George Bush’un istihbarat başkanı Joel Brenner, “Obama yönetimi artık ciddileşiyor. ABD’yi soymaya çalışan insanlara karşı ülke bütün ekonomik ağırlığı ile karşısına dikilmiş oluyor” diye konuştu.

Washington merkezli CSIS’den siber güvenlik uzmanı James Lewis, bu adımla siber korsanların özgürce saldırı düzenleme günlerinin son bulduğunu iddia etti.

Washington’ın bu adımları, Çinli 5 askeri yetkilinin ve Kuzey Kore’nin siber saldırılar nedeniyle resmen suçlanmasının ardından geldi.

Ayrıca Sony, HomeDepot, Target gibi şirketler siber saldırıların hedefi olmuştu. Bu saldırılar nedeniyle şirketler büyük mali zararlara uğramış ve tüketicilerin güveni sarsılmıştı.

Amerika’nın önde gelen sigorta şirketlerinden Anthem de korsanların hedefi olmuş ve 80 milyon kadar sağlık bilgisini kaptırmıştı.

Son saldırıların ardından Başkan Obama da 2015 yılında siber güvenliği öncelikli konular arasına almıştı.

İLGİLİ HABER >>> ABD SİBER BÜTÇESİNİ 14 KAT ARTIRACAK

Amerikalı vekiller ve siber uzmanları, Başkan Obama’nın bu adımını memnuniyetle karşıladı.

Ancak uzmanlar, başkanlık emrinin beklenen daha kapsamlı olduğunu belirterek siber alemde gerçek suçluları bulmanın zorluğuna dikkat çekti. Adalet Bakanlığı’nın eski avukat çalışanlarından Mark Rasch, başkan emrinin kapsamının geniş yetkiler tanıdığını, sıradan siber saldırıların bile bu yetkinin kapsamına girebileceğine dikkat çekti.

Hizmet verememe gibi sorunlara yol açan sanal alemdeki saldırılar karşısında bile bu yaptırımların devreye girebileceğini söyledi. Rasch, “Bu şekilde uygulanırsa şirketler için kabus olabilir” yorumunda bulundu.

Amerikalı vekil Michael McCaul, Başkan Obama’nın stratejisine yönelik pekçok soru işaretinin hala varlığını sürdürdüğünü belirterek yaptırımların nasıl uygulanacağını sordu.

Siber güvenlik şirketi Crowdstrike’dan uzman Dmitri Alperovitch, bu adımla Çinli firmaların, Amerikanın mali piyasalarına girmesinin önüne set çekebileceğine dikkat çekti.

Brenner, “Diyelim ki Amerikalı firmanın bir fikri mülkiyeti çalındı ve bu mülkiyet Çin’deki bir firmada ortaya çıktı. Bu firmanın mal varlıklarına ABD’de el konabilir” diye konuştu.

ABD yönetiminden yetkililer, yaptırım uygulamasının bir ülkeyi ya da bölgeyi hedef almadığını, sadece saldırıları hedef aldığına dikkat çekti.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN LÜTFEN DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu