ABD

İran’ın siber faaliyetleri, ABD’yi kaygılandırıyor

Amerika Birleşik Devlerleri, siber uzayda İran’ın Orta Doğu’daki etkisine karşı koymaya hazırlanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Kuvvetler Komutanlığı’ndan (CENTCOM) General Joseph Votel, Çarşamba günü Washington’da düzenlediği basın toplantısında İran için çalışan hackerları kast ederek “Uluslararası rekabet ile silahlı çatışma arasında kalan, bizim gri bölge olarak adlandırdığımız alanda faaliyet gösteriyorlar” dedi. Bu bölgenin siber uzay çalışmalarına hazır olduğunu da belirtti.

Amerikalı general, “Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nda gri bölgede rekabet etmenin yollarını arıyoruz. iber uzay çalışmalarını genel yaklaşımımızla birleştirmek, bu sürecin önemli bir parçasıdır” dedi.

İlgili haber>> ABD İranlı hackerları gerçekten yakalayabilir mi?

Amerika Birleşik Devletleri’nin istihbarat görevlileri ve askeri memurlar, uzun zamandır Tahran’ın Orta Doğu’daki zararlı etkisine karşı uyarılarda bulunuyor. İran’ın Irak, Suriye ve Yemen gibi bölgelerde hem savaş meydanlarını hem de istihbaratı yönlendirmek için siber uzay çalışmalarına her geçen gün daha fazla güvendiğini söylüyorlar.

Votel, Billington Siber Güvenlik Zirvesi’nde Rusya’nın da aralarında bulunduğu bir topluluğa İran’ın sosyal medyaya odaklandığını ve emeklerinin karşılığını uluslarası arenada da gördüğünü söyledi.

Votel,“İlgilenmemiz gereken asıl konunun, İran’ın bilgiyi yönetmek ve istediği mesajı yaymak için siber uzayı kullanması olduğunu düşünüyorum” diyerek şunları ekledi:  “Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır ile Katar arasında yaşanan anlaşmazlık da bunun bariz bir göstergesidir.”

İlgili haber>> İran Suudi Arabistan’a siber saldırıya mı hazırlanıyor?

Votel, Orta Doğu’nun uzun vadede istikrar kazanmasına karşı en büyük tehlikenin İran olduğunu söyledi.  Rusya ve Çin’in de bölgede pek çok siber çalışma yürüttüğünü de belirtti. Ancak Merkezi Kuvvetler Komutanı, İran, Rusya ve Çin’in Orta Doğu’da yürüttüğü siber faaliyetlere karşı koymak için yapılan çalışmaların hız kazanacağını söyledi.

Votel, Başkan Donald Trump’ın geçen ay verdiği Amerika Birleşik Devletleri Siber Kumandanlığı’nın statüsünü yükseltme kararının “çok yararlı” olduğunu söyledi. Böylece Amerikan Ordusu, yaptığı günlük çalışmaların siber boyutunu da düşünecek ve bunu olağan sürecin bir parçası hâline getirecek.

Amerika’nın Mısır’dan Pakistan’a kadar yirmi ülkede yaptığı askeri çalışmalardan sorumlu olan Merkez Kuvvetler Kumandanlığı, IŞİD konusunda da kaygılı.

Son zamanlarda Irak ve Suriye’de yaşanan çatışmalarda IŞİD militanları kaybediyor. Ancak Amerika’daki askeri yetkililer, destekçilerinin sayısını arttırmaya devam eden “sanal halifelik” düşüncesinin daha da güçlenmesinden endişeleniyorlar.

Votel, “Bütün düşmanlarımızın elinde tanklar, savaş uçakları ya da savaş gemileri yok. Ancak hepsinin bilgisayarları ve İnternet’e erişimleri var” dedi.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için doldurunuz!

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu