Hacker kurbanlarına karşı saldırı hakkı tanıyan yasa yolda

ABD’li politikacılar Tom Graves ve Kyrsten Sinema siber saldırıya maruz kalan şirket ve kişilere karşı saldırı hakkı tanıyacak yeni bir yasa tasarısı sundu.

The Hill’in haberine göre, yeni yasa tasarısıyla saldırıyı durdurma, takip etme ya da ele geçirilen belgeleri ortadan kaldırma amacıyla kurbanlar saldırganları hedef alabilecek.

Cumhuriyetçi milletvekili Tom Graves, yasa tasarısının bütün sorunları ortadan kaldırmayacak olsa bile siber korsanların hamlelerini aydınlatacağını söyledi. Graves, “Bu yasayla birçok kişi ve şirket siber saldırganlara karşı güçlenecek. Siber güvenlik, orantısız gücün söz konusu olduğu bir alan. Dolayısıyla bu yasa tasarısının siber alanda bir denge yaratmasını umuyoruz” dedi.

İlgili haber>> AB: Siber saldırılar, tank ve silahlardan daha tehlikeli

Yasa tasarısına göre, saldırı kurbanları çalınan belgelerden başka bir veriyi ortadan kaldırma hakkına sahip olmayacak. Ayrıca karşı saldırının FBI’ın siber soruşturma ekibine bildirilmesi zorunlu olacak.

Aslında “aktif savunma” siber saldırganların ve ele geçirilen belgelerin hareketliliğini yavaşlatmak için kullanılan bir ifade. Siber güvenlik alanında çalışan birçok kişi doğrudan karşı saldırı gibi bir tekniğin daha büyük sorunlar yaratacağını düşünüyor.

ABD merkezli güvenlik şirketi Rapid7’nin halkla ilişkiler başkan yardımcısı Jen Ellis bu noktaya vurgu yapan uzmanlardan.

Ellis’in açıklamaları şu şekilde: “Herkesin sorması gereken çok basit bir soru var. İnsanların eline siber saldırı yapabilecekleri bütün malzemeleri verip tamamen amaçlarına uygun davranmalarını kim bekleyebilir? Birçok kişi kendilerine saldıranlar dışında başka bilgisayarlara da saldırmak isteyebilir veya üçüncü tarafların verileri bu durumdan etkilenebilir. Ayrıca çoğumuzun doğru bir sistem üzerinden doğru bir şekilde bu işi yapmak için kaynağı yok.”

Graves, farklı görüşleri dikkate aldıklarını söylese de yasa tasarısının daha dengeli bir siber güvenlik alanı için gerekli olduğunu vurguladı.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için doldurunuz!
[mailpoet_form id=”1″]

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.