Google offline alışverişlerinizi de biliyor!

İnternette tıkladığımız bir reklamdan online dünyada alışveriş eğilimlerimize kadar Google’ın kişiler hakkında bilgi sahibi olmasını iyiden iyiye kanıksadık. Alışık olmadığımız şey ise internet üzerinden olmayan, geleneksel yolla herhangi bir mağazadan alışveriş yaptığımızda neler aldığımızın bilinmesi. Meğer Google’ın eli buraya kadar uzanmış da haberimiz yokmuş. Bloomberg’in ortaya çıkardığı bilgiye göre Google’a bunu yapabilmenin yolunu Mastercard ile daha önceden yaptığı gizli bir anlaşma sağlıyormuş.

Daha önce de sosyal paylaşım sitesi Facebook’un kullanıcılarının finansal işlemlerine dair detaylı bilgileri bankalardan istediğine yönelik iddialar ortaya çıkmış, internet devi iddiaları reddetmişti. Şimdi ise Google benzer iddiaların hedefi haline gelmiş durumda.

İLGİLİ HABER>> Facebook, şimdi de kullanıcıların mali durumlarının peşinde mi?

Kimliğini açıklamayan bir Google çalışanının milyonlarca dolar olarak tahmin ettiği çevrimdışı kredi kartı harcamalarına dair veriler, Google’a kullanıcıların online olmayan alışverişlerini izlemek yoluyla Amazon gibi rakiplerine karşı eşi benzeri görülmemiş bir avantaj sağlıyor.

Anlaşmadan haberdar olan dört kişinin anlattığına göre, iki şirketin dört yıldır içinde şekil verdiği söz konusu sözleşme kamuoyuna açıklanmadı. Anlaşmadan haberdar olan dört kişinin üçünün doğrudan sözleşmenin hazırlanmasında görev alan isimler.

Mastercard, söz konusu verilerin gerçek satın almaları tanımlamakta kullanılabileceğine dair iddiaları reddederken insan hakları kuruluşu Open Rights Group, BBC’ye yaptığı açıklamada anlaşmanın gizli niteliğinin gizlilik sorunlarını artırdığını söyledi.

Open Rights Group’un direktörü Myles Jackman, bu durumun özel finansal verilerin kullanımına ilişkin ciddi endişelere yol açacağını belirtiyor ve soruyor: “Mastercard, müşterilerin Google’a kendi finansal kazancı için kişisel verilerini vermesinden doğacak zararı telafi edecek mi?”

Elektronik Gizli Bilgi Merkezi (EPIC) danışmanlarından Christine Bannan, Bloomberg’e yaptığı açıklamada, bunun tüketiciler için şaşırtıcı bir haber olduğunu ve bilgilerimizle neler yapılabileceği ve bizim bu konuda ne yapabileceğimize dair yeterli bir kaynak bulunmadığını belirtiyor.

Bannan’a göre, “İnsanlar bir mağazadan fiziksel olarak aldıkları şeylerle online alışverişleri arasında herhangi bir bağlantı olabileceğini düşünemiyorlar. Şirketler tüketicilere çok fazla şey yüklüyor ancak onlara ne gibi hakları olduğunu bildirme noktasında yeterli sorumluluğu almıyorlar.”

Ancak hem Mastercard hem de Google, alışveriş yapanların kişisel bilgileri ile satın alma profilleri arasında bağ kurulmadığını iddia ediyorlar. Mastercard’dan bir sözcü, şirketin reklam kampanyalarının etkinliğini ölçmelerine yardımcı olmak için alışveriş eğilimlerini satıcılar ve hizmet sağlayıcılarıyla paylaştığını belirtiyor.

Satış hacmi ve ortalama satın alma boyutunu içeren bilgilerin sadece satıcının izni ile paylaşıldığını söyleyen sözcü, bunun da bireylere bağlı olmadığını ifade ediyor ve ekliyor: “Ne bireysel bir alışveriş ne de kişisel bir veri sağlanıyor. Tek tek tüketicilerle ilgili reklam etkinliğini izleyen, hatta reklamı ölçen analizler sunmuyoruz.”

Google ise iddiaya konu olan ortaklığa dair yorum yapmaktan kaçınırken Store Sales Measurement adı verilen oldukça güçlü yeni bir reklam aracını adres gösteriyor. Store Sales Measurement, ABD’de satıcılara online reklamlarının fiziksel mağazada klasik yoldan alışveriş yapmaya yöneltip yöneltmediğini izleme imkanı veren bir oluşum. Bloomberg’e göre Google’ın satın aldığı şey, Mastercard işlemlerinden oluşan stoka dayalı bilgi.

Google’dan bir sözcü tarafından sağlanan, Store Sales Measurement’taki anonimleştirmeye dair açıklamadan bir bölüm ise şu şekilde: “Bu beta ürünü geçtiğimiz yıl kullanıma sokmadan önce, yeni ‘çift-kör’ bir şifreleme teknolojisi oluşturduk. Bu teknoloji hem Google’ı hem de ortaklarımızı saygın kullanıcılarımızı tanımlamak için kullanılan bilgileri görüntülemekten alıkoyuyor. Bizim ne ortaklarımızı kredi kartı ya da hesap kartlarından elde edilen kişisel bilgilere erişimimiz var ne de ortaklarımızla herhangi bir kişisel veriyi kullanma durumumuz var.”

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: