ABD

Google haber teyitleme için arama motoru çıkardı

Google, kullanıcıları için bilgi doğrulamayı/teyitlemeyi kolaylaştırmayı amaçlıyor. Bunu yapabilmek için en bilinen hizmetleri olan arama motorunun farklı bir versiyonunu geliştiriyor.

Google News Initiative, tamamıyla içerik teyitlemeye odaklanan aracın beta versiyonunu yayınladı. Şirketin aylardır üzerinde çalıştığı bu özellik Snopes ve Poynter’ın sahip olduğu PolitiFact gibi doğrulamacıların işlerini yüzeye çıkarabilmek için diğer Google ürünleriyle (Ör. Google News) aynı sinyalleri kullanıyor.

Google’da çalışan araştırmacılardan Cong Yu, “Buradaki amaç teyitleme yapan gazetecilere belirli bir konu üzerinde teyitçilerin yaptığı tüm çalışmaları bulabilmelerini kolaylaştırmak,” diyor. “Kullanıcılar ise bir konuda daha geniş bilgiye sahip olmak istediklerinde yararlanabilirler.”

Alfa sürümü altı ay önce, teyit organizasyonları kullanmaya başlayıp Google’a geri bildirim verdiklerinde yayınlandı.

Bu, Google’ın spesifik bir kullanım için geliştirdiği ilk proje değil. Eylül ayının ortalarında gazetecilere hikâyeleriyle ilintili veri bulmalarına yardımcı olacak bir beta veri seti arama motoru yayınladı.

Google, teyit arama motoruna ek olarak ClaimReview isimli biçimlendirme uygulamasını geliştiren bir form çıkarttı. Bu formla birlikte teyitleme içeriklerine birkaç satırlık bir kod ekliyor ve böylece platformun tarayıcıları bu bilgileri hızla alabiliyor. Artık teyitçiler her bir hikâyeye tek tek manuel kod eklemek yerine arama motoruyla aynı panelde bulunan bir formu doldurarak aynı işi yapabilecekler.

Kaynak: NewsLabTurkey

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: