ABD

DreamPort, yenilikçi teknolojinin üssü olacak

ABD Siber Komutanlığı, hızlı çözümler için daha fazla yenilik sağlamak amacıyla Özel Operasyon Komutanlığı aracılığıyla yürütülen kamu-özel ortaklığı SOFWERX’in (Özel Harekat Kuvveti Çalışmaları) siber versiyonunu oluşturmak için kolları sıvadı.

Maryland İnovasyon ve Güvenlik Enstitüsü ile yapılan bir ortaklık anlaşmasıyla yürütülen DreamPort, şirketlerin üzerinde çalışılabilecekleri ve kabiliyetlerini sunabilecekleri son teknoloji ürünü bir tesis olarak tanımlanıyor. DreamPort son teknolojilik tesislerin, yenilikçi programların, ABD Siber Komutanlığı için eşi benzeri olmayan kabiliyetlere yönlendirecek yolları bulmakla görevli insanların ve askerlerin birleşimi bir bakıma. Söz konusu oluşumla iş dünyası, hükümet ve akademik dünyanın önde gelen isimleri bir araya gelerek yeni teknolojiler üzerinde birlikte çalışacaklar.

DreamPort Direktörü ve Maryland İnovasyon ve Güvenlik Enstitüsü CEO’su Karl Gumtow, 6 Eylül’de Billington Siber Güvenlik Zirvesi’nde gelişmeyi şu sözlerle anlattı: “Yetenekleriniz var ve hükümet bunu iyice incelemek istiyor fakat gerçekten işe dâhil olup operatörlerle doğrudan çalışabilecek kişilere sahip değilsiniz, işte burada biz devreye giriyoruz.”

İLGİLİ HABER>> Trump ABD’nin ofansif siber operasyonları için kuralları gevşetti

DreamPort, Siber Komutanlığı’nın misyonunu destekleyen teknolojileri ve çözümleri belirlemek adına hükümet, akademi ve endüstri ile işbirliği içinde bir ortam yaratma yeteneğine sahip. Bununla birlikte Gumtow’a göre DreamPort çılgın fikirlerin ortaya atılacağı bir oyun alanı değil. Ortaya atılan çözümler bir gereksinime bağlı olmalı.

DreamPort, hızlı prototipleştirme etkinlikleri olarak nitelendirdiği yazılım yarışması türü etkinlikler düzenlemeyi planlıyor. Kuruluşlar bu etkinliklere gelip birkaç gün boyunca yarışmalarda zorlu görevler üzerinde çalışabilecekler. Bunlar seçici etkinlikler olacağından, Gumtow hükümetin doğrudan önde gelen firmalarla ilişki kurabileceğini söylüyor.

SOFWERX’in DreamPort için çok önemli bir örnek olacağını belirten Gumtow, DreamPort’un birleşik kuvvetler ve Siber Komutanlık dışında diğer kuruluşların da dikkatini çekiyor.

Ordu Hızlı Kabiliyetler Dairesi Başkanı Jack Dillon, Fifth Domain’e yaptığı açıklamada DreamPort’un yapısının çok güçlü olduğunu belirtti: “Güçlü işbirliği, problem çözme ve yenilik için alan sağlıyor; prototipleştirme içeriyor ve birçok sözleşme opsiyonu sağlıyor.”

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiç bir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: