ABD

CIA’de yeni siber operasyon merkezi: Dijital Inovasyon Müdürlüğü

Amerikan Gizli Servisi (CIA) tarihinin en geniş çaplı yeniden yapılanmasına giderek, 10 yeni misyon merkezi kurdu. Kurulan yeni merkezlerden Dijital Inovasyon Müdürlüğü (DIM) siber alanla ilgili çeşitli çalışmaları bir çatı altında toplanmayı planlıyor. Yeni düzenlemenin amacı kurumun potansiyeli daha etkili kullanmak için misyon ve operasyon coğrafyasına göre yeni birimler kurulacak.

John Brennan on Holiday Security

CIA’nın siber alanla ilgili operasyonlarını her boyutuyla yürütecek olan DIM siber güvenlik, data depolanması ve veri bilimlerinden sorumlu olacak. Kurumun başında olan John Brennan dijital dünyanın hayatın her alanına dokunduğu için bu müdürlüğün CIA’in diğer birimleriyle yakın çalışma sürdüreceğini söyledi.

CIA çalışanlarının kendi sorumluluk alanlarının dışında yeteneklerini geliştirmesi için kurulan Yetenek Geliştirme Merkezi’nde de ajanların siber kabiliyetlerinin artırılması için de kullanılacak.

Bu hafta açıklanan değişime göre CIA birimleri ya gerçekleştirdikleri fonksiyona ya da bulundukları coğrafyaya göre ayrılacaklar. Örneğin teröre karşı mücadele birimi ile Afrika birimi birbirinden ayrılacak. Yapılanmadaki değişiklik toplam görev süresi 200 yılı aşkın 9 eski CIA çalışanının 3 ay boyunca yaptıkları görüşmeler sonucunda oluştu. CIA’in yeni yapılanma ile son 15 yılda sürekli artan anti-terörizm operasyonları ile kurumun geleneksel görevi olan Çin Rusya gibi ülkelerde espiyonaj faaliyetleri arasında denge kurması amaçlanıyor.

KAYNAK: FOREIGN POLICY

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu