Apple ve FBI arasında 2. Kripto Savaşı

Apple ve FBI arasında 2015 yılında San Bernardino saldırganının telefonuna erişim için başlayan gerginlik, Pensacola hava üssüne ateş açan saldırganla ilgili soruşturmayla yeniden yükselişe geçti.

Hava üssüne ateş açarak üç askerin ölümüne sebep olan 21 yaşındaki saldırgana ait iki i-Phone’a erişim sağlamak isteyen FBI’ın bunun için Apple’dan yardım istediği ortaya çıktı.

CNN’de soruşturma hakkında bilgisi olan bir kaynağın verdiği bilgiye dayandırılan habere göre,  FBI olayı önce bir terör saldırısı olarak niteledi fakat daha sonra bu kararından vazgeçti. Adalet Bakanlığının ise soruşturma sonucunda olayın bir terör hadisesi olarak sonuçlandırması bekleniyor.

APPLE: FBI’A VERİ SAĞLADIK

Suudi Arabistan hava Kuvvetlerinde teğmen olarak görev yapan ve Amerikan hava üssünde eğitimde bulunan Muhammed Elşamrani geçtiğimiz ay Pensacola’daki askerlere ateş açmış çatışma sonrasında olay yerinde öldürülmüştü. Elşamrani’nin bir telefonunu arabasında bıraktığı diğer telefonu da yanına aldğı belirlenmişti. Çatışma sırasında Elşamrani’nin yanındaki telefonunun da hasar gördüğü tespit edilmişti.

Soruşturma devam ederken FBI, Apple’dan zanlıya ait iki iPhone’nun şifrelerini kırmasını istedi. İddianın ortaya çıkmasının ardından FBI bir açıklama yaparak Apple’a taleplerini içeren bir mektup gönderdiklerini kabul etti fakat parola ayrıntısıyla ilgili bilgi vermedi.

Apple da bunun ardından bir açıklama yayınlayarak kolluk kuvvetlerine büyük saygı duyduklarını ve her zaman yardımcı olduklarını ifade etti. Açıklamada FBI’ın veri sağlandığı da belirtilerek, hangi verilerin paylaşıldığı duyurulmadı.

APPLE – FBI SAVAŞININ PERDE ARKASI

Apple’ın 2014’te telefonlara şifreleme sistemi getirmesi, dijital verilere erişim isteyen FBI ile arasında tartışmalara neden olmuş, FBI Apple’ı ‘suçlulara güvenli bir alan açmakla’ eleştirmişti.

Özellikle, Aralık 2015’te Kaliforniya San Bernardino’da düzenlenen 14 kişinin öldüğü, 18 kişinin de yaralandığı silahlı terör saldırısı sonrası FBI, güvenlik güçleri tarafından öldürülen Seyid Rıdvan Faruk’a ait iPhone’a Apple üzerinden erişim sağlama talebi ülkede tartışma başlatmıştı.

Apple böyle bir arka kapı oluşturmanın ciddi bir sorun olduğunu ve tüketici güvenini sarsacağını öne sürerek talebi reddettiğini duyurmuştu.

Bunun üzerine FBI’ın söz konusu telefonu İsrail merkezli bir şirkete çözdürdüğü iddia edilmişti

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.