Almanya ABD’nin casusluk faaliyetlerini soruşturmaktan vazgeçti!

Amerikalı ve İngiliz ajanların Almanya’da politikacılar başta olmak üzer birçok kişinin telefonlarını dinlediğine ilişkin olarak yürütülen araştırmaya, Alman hükümeti tarafından son verildi.

Söz konusu karar, delil yetersizliğine bağlandı. Almanya’ın soruşturmayı durdurma kararı, Eski CIA Analisti Edward Snowden’ın ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatı’nı (NSA) Almanya Başbakanı Angela Merkel’inki başta olmak üzere ülkede birçok telefon dinlemesi yaptığı yönünde suçlamalarda bulunmasından 4 yıl sonra geldi.

İlgili haber>> Almanya’ya bir NSA şoku daha: Dışişleri bakanı da dinlenmiş!

Karlsruhe’deki Alman Federal Başsavcılığı yetkilileri, ABD’nin takip tekniklerinin Alman istihbarat ajanları tarafından bilinmesine rağmen bunların Almanya aleyhine kullanılıp kullanılmadığına dair ellerinde kanıt olmadığını ifade etti.

Edward Snowden, 2013’te sızdırdığı belgelerle ABD’nin dünya genelindeki dinleme faaliyetlerini ortaya çıkarmıştı. Buna göre NSA’nın Alman vatandaşlarını ve başta Başbakan Angela Merkel olmak üzere bazı siyasetçileri dinlediği iddia edilmişti.

İlgili haber>> Almanya kişisel verilerin korunması için ayrı kurum kuruyor

2015’te ortaya atılan bir başka iddia da Alman dış istihbarat biriminin NSA’ya Avrupalı şirketleri ve politikacıları gizlice dinlemesine yardımcı olduğu yönündeydi. İddialar, Nazi ve Doğu Almanya döneminde dinleme ve gözetleme faaliyetlerinden oldukça çekmiş olan Alman halkını şok etmişti.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için doldurunuz!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.