ABD

ABD Ordu müsteşarı: “Veri, gelecekte ‘askeri mühimmat’ olarak değerlendirilecek”

McPhersonABD Ordu Müsteşarı James McPherson gelecekte orduda bulunan her bir personel ve platformun ‘ağ sensörü’ olarak savaş alanında hizmet vereceğini belirterek bu amaç için “ortak etkisizleştirme ağını” kuracaklarını açıkladı. McPherson ordunun hızlı karar alabilmesini sağlayan projenin gelecekteki savaşlarda bir iletişim ağı olarak görev yapacağını da sözlerine ekledi.

‘ORTAK EŞLEŞME’ DOĞRU ZAMANDA DOĞRU HAREKETLERİ YAPMALI

Geçtiğimiz Salı günü James E. McPherson’un da aralarında bulunduğu ordu liderleri, kara birliklerinin birden fazla alanda etkinliğini artırmak için kara birliklerinin havacı ve denizci askeri birliklerin yanında nasıl çalışacaklarını açıklayan “ortak eşleşme” rolünü tartıştılar.

Silahlı Kuvvetler İletişim ve Elektronik Birliği’nin Ordu Sinyal Konferansı sırasında canlı yayında konferansı izleyen kitleye “Çok yönlü kuvvetlerin hızlı ve dinamik olması, doğru yerde doğru hareketleri yapması gerekiyor” dedi.

Pentagon’a göre Huawei’nin arkasında Çin ordusu var

VERİLER KRİTİK ROL OYNAYACAK

Ordu, eşleşmeyi sağlayarak, emir komuta zincirindeki en iyi birlikle ve iletişim ağlarını hızlı bir şekilde kullanmayla çok etkili olabilir. Ordu Müsteşarı, savaş alanına hazırlık sürecini hızlandırmak için ordunun iletişim ağı ve bulut depolama sistemi verilerinin hızlı bir şekilde sunulması gerektiğini söyledi.

McPherson “Şimdi inşa ettiğimiz şey bu savaşta kullanılabilir olmalı. Dinamik olmalı, destek görevi görmeli, hareket halindeyken görebilmeli ve uyarlanabilir olmalıdır” dedi.

Veriler savaş alanında kullanılan mühimmat olacağı için korunmaları savaşın seyrinde kritik rol oynayacak. Ordunun bilgi ve istihbarat varlıkları rakiplere göre avantaj sağlayacağı için veriler karma ve çoklu bulut depolama ağlarına geçirilerek ve hizmet ağını güçlendirilerek korunacak.

ORDUNUN ETKİNLİĞİ ARTACAK

McPherson ordunun diğer gelişim önceliklerinin, başarılı bir şekilde yerine getirilebilmesi için altı öncelikten biri olan ordu iletişim ağına bağlı olduğunu belirtti. McPherson her askeri şubenin erişebileceği basitleştirilmiş eğitimin hazır bulunmasını ve ordunun etkinliğini artıracak, çok alanlı ortamda savaşmaya hazır askerler yetiştireceklerini de sözlerine ekledi.

“Gelecekteki mücadelenin mühimmatı olan veriler, ordunun stratejik bir varlığıdır” diyen McPherson “Verilerimiz bize rakiplere göre rekabet avantajı sağlıyor. Tüm stratejik varlıklarımızda olduğu gibi, verilerimizi yönetmeli ve korumalıyız” dedi.

Pentagon da hackerlardan medet umuyor: DEF CON’da işe alacak eleman arıyorlar

KRİTİK BİR GÖREV

Crawford ‘’Verilerin, emir komuta zinciri içinde neredeyse gerçek zamanlı olarak ortak bir öldürme zinciri oluşturmak için gelecekte mühimmat olacağı fikrine geri dönülüyor’’ dedi. Gerçek zamanlı erişim, silahlı çatışma seviyesinin altında, kazanmaya yardımcı olacak kritik bir yaklaşım sağlayacak.

Crawford, “Bu anıtsal bir yükseliş ve anıtsal bir görev” dedi. “Ama hedefimiz bu.”

OPERASYON KONTROLÜ NETCOM’DA

Ordu ağlarını güçlendirme ve verilerini koruma yolunda sonraki adımlarını, ARCYBER’ın bu ay yeni merkezi olacak Fort Gordon/Georgia’da atacak.

ARCYBER’den Ron Pontius, Fort Gordon’a taşınan her birim üyesinin COVID-19 güvenlik önlemlerini karşılamak için iki haftalık karantinaya girmesi gerektiğinden, bu geçişin biraz zor olacağını dile getirdi.

1 Haziran itibarıyla, ABD Ordusu Ağı Kurumsal Teknoloji Komutanlığı (NETCOM), ordunun beş bölgesel siber merkezinin tam operasyonel kontrolüne ve ordu ağının sorumluluğunu yürütecek. NETCOM’dan Scott Bird, bu ayın başlarında yapılan basın açıklamasında, Ordu Siber Komutanlığı daha fazla verimlilik ve ağ üzerindeki riskleri dengelemek için sorumlulukları NETCOM’a devrettiğini söyledi.

ORDU SALGIN ŞARTLARINA ADAPTE EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR

Salgın şartları altında faaliyet göstermenin, orduyu iş yapma şekline adapte etmeye de zorladı. Crawford, Ordunun yaklaşık %2’sinin evden çalışma için sanal alana eriştiğini tahmin ediyor. Bu sayı pandemi sırasında yaklaşık %90’a sıçradı.

Crawford, Microsoft Teams çalışma alanına 400.000’e kadar asker ve ordu sivillerinin kaydolduğunu ve bu sayının artmaya devam ettiğini söyledi.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: