15 yaşında, CIA’ın çok gizli bilgilerine ulaştı

ABD’deki bir mahkeme, 18 yaşındaki bir İngiliz gencinin CIA yöneticisi gibi davranarak Afganistan ve İran’daki istihbarat operasyonlarının planlarına erişim sağladığını iddia etti. The Telegraph’ın haberinde Kane Gamble adlı gencin bütün bunları üç yıl önce yani 15 yaşında iken Leicestershire’da annesiyle birlikte yaşadığı evden gerçekleştirdiği iddia edildi.

Gamble’ın yaptığı bu işe ‘sosyal mühendislik’ deniyor. Sosyal mühendislik bir çeşit hacker saldırısı ve sanal ortamda insanların zafiyetlerinden faydalanarak istenilen bilgileri elde etmeye çalışmak olarak tanımlanıyor.

Kaçırılmayacak etkinlik >> Siber Güvenlikte Başarılı Kariyer -Mentor Burak Sadıç

Gamble’ın ilk önce CIA’in eski direktörü John Brennan’ı daha sonra da FBI’ın yöneticilerinden Mark Giuliano’yu taklit ederek istihbarat ajanslarının veri tabanına sızdığı bildirildi. Gamble’ın ayrıca ABD İçişleri Bakanlığı’nı ve eski Başkan Barack Obama’nın Ulusal İstihbarat Direktörünü de hedef aldığı iddia ediliyor.

Genç, kurbanları ile sanal ortamda uğraşarak kişisel bilgilerini açığa çıkarıyor, onları mesaj ve çağrı bombardımanına maruz bırakıyor; bilgisayarlarına pornografik görüntüler indiriyor ve tabletlerinin ya da TV ekranlarının kontrolünü eline geçiriyor.

İlgili haber>> NSA’dan öğrencilere açık davet: “Gelin bizi hackleyin”

Yargıç Haddon Cave, hackerin bu kişilerin hayatını zorlaştırmak için kontrolü ele geçirdiklerini söyledi. Savcı Müsteşarı John Lloyd-Jones ise  Gamble’ın 2015 yılında  Crackas With Attitude (CWA) adlı hacker grubunu kurduğunu ifade etti. Gamble’ın bir gazeteciye söylediği şu sözler dikkat çekici: “Her şey ABD hükümetinin acımasız politikalarından bıkmam ile başladı ve bir şeyler yapmaya karar verdim.”

Lloyd-Jones, bahsi geçen sosyal mühendislik etkinlikleri kapsamında çağrı merkezi ya da destek hattını manipüle ederek çok önemli bilgilere erişim hakkı elde ettiklerin söyledi. Gamble’ın ilk olarak Brennan’ı hedef aldığı ve ilk olarak şirketin bir çalışanı gibi davranarak daha sonra da Brennan’ın kendisiymiş gibi davranarak Verizon’daki internet hesabına eriştiği belirtildi.

Savcı, askeri operasyonlar ve İran ile Afganistan’daki istihbarı operasyonlar da dâhil yüksek hassasiyet içeren çok gizli bilgilere ulaştığını açıkladı. Gamble’ın Twitter hesabından ‘Free Palestine’ etiketiyle paylaşımlar yaptığı biliniyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurun

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.