140 milyon ABD’linin bilgisini çaldıran şirkete ‘yasak’ çağrısı

ABD Kongresi İç Güvenlik Komitesi’nin önde gelen siber güvenlik uzmanı John Ratcliffe, Equifax’ın devlet bilgisayarlarında kullanımının yasaklanmasını çağrısında bulundu.

Cumhuriyetçi John Ratcliffe, veri ihlaliyle karşı karşıya kalan ve 140 milyon Amerikan vatandaşının bilgilerinin ele geçirildiğini açıklayan Equifax’ın “siber güvenlik konusunda önemli ölçüde ihlalde bulunduğu”nu iddia ederek İç Güvenlik Bakanlığı’na yasalarda belirtilen yetkileri kullanma çağrısında bulundu. İç Güvenlik Bakanlığı geçen ay güvenlik sebebiyle Kaspersky’i yasaklamak için yetkisini kullanmıştı.

İlgili haber>> Amerika’dan Kaspersky’a kırmızı kart

Ratcliffe, aynı yetkinin kredi derecelendirme kurumu Equifax için de kullanılmasını ve ayrıca ABD Gelir İdaresi’nin (IRS) şirketle yaptığı 7 milyon dolarlık anlaşmanın iptalini talep etti. Nextgov adlı sitenin haberine göre, bir Kongre sözcüsü, konuyla ilgili olarak, “Ratcliffe, İç Güvenlik Bakanlığı’ndan sadece bu gelişmeyle ilgili gerekli adımları atmasını istedi” diye açıklık getirdi.

İç Güvenlik Bakanlığı yetkilileri, geçtiğimiz ay Kremlin yetkilileri ile Kaspersky arasındaki muhtemel ilişkiyi göz önünde bulundurarak hükümet sistemlerinde bu şirketin anti-virüs programının kullanılmasını yasaklamıştı.

İç Güvenlik Bakanlığı’nın siber güvenlik üzerine çalışan yetkililerinden biri, bu tarz bir ilişkinin varlığına dair ortaya çıkan gelişmelerden sonra programın yasaklanmasına karar verildiğini söyledi. Bunu doğrulayan resmi bir kanıt henüz yok; Kaspersky de iddiaları yalanlamaya devam ediyor.

İlgili haber>> ‘En iyi güvenlik danışmanlık şirketi’ 5 milyon e-postayı nasıl çaldırdı?

ABD Gelir İdaresi (IRS), Equifax’ın veri ihlali duyurusundan üç hafta sonra şirket ile 7 milyon dolarlık bir kimlik yönetimi anlaşması yapmıştı. IRS, daha sonra kontratın ikinci aşaması için başka bir tedarikçiyle anlaşma sağlamış ve Equifax bu durumu protesto etmişti.

IRS’nin üst düzey yetkilisi Jeffrey Tribiano’nun Çarşamba günü yaptığı açıklamalara göre, hükümetin bu tarz kontratlarla ilgili sorunlarıyla ilgilenen birimi olan ABD Sayıştayı (GAO) konuyla ilgili zamanında karar bildirmediği için IRS, Equifax ile bu anlaşmayı yaptı.

Equifax’ın uğradığı siber saldırı sonucu, Amerikan nüfusunun neredeyse yarısının sosyal güvenlik numarası, doğum tarihleri, adresleri ve bazı kişilerin ehliyet numaraları ele geçirilmişti. Eski Equifax CEO’su Richard Smith, bu hafta beş farklı komitenin karşısında çıkacak.

Ratcliffe konuyla ilgili şunları söyledi: “Amerikalılar devlet birimlerine kişisel bilgilerinin korunmasını konusunda güveniyor. Bunların içinde ABD Gelir İdaresi de (IRS) de var. Önde gelen Ssiber güvenlik birimi olarak, İç Güvenlik Departmanı’nın bütün devlet birimlerinin siber güvenlik konusunda sorumlu davrandığından emin olması gerekiyor. Ancak bu şekilde Amerikalıların güvenini koruyabiliriz.”

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için doldurunuz

[mailpoet_form id=”1″]

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.