Siber Güvenlik

ABD Ordusu’nun en zeki hackerları aslında insan değil! 

DARPA tarafından düzenlenen 2 yıllık bir yarışma, siber güvenlikten makinelerin sorumlu olduğu bir dünyanın temellerini atabilir.

Önümüzdeki ay dünyanın her yerinden insansız bilgisayarlar, ABD ordusu tarafından Las Vegas’ta düzenlenen bir hackleme turnuvası için gerçekleştirilecek bir provoda karşı karşıya gelecekler.

2 milyon dolar değerindeki “Büyük Siber Meydan Okuması (Cyber Grand Challenge)” Pentagon çalışanları tarafından yazılmış kötü niyetli bir koda karşı hackerlarla mücadele eden yazılımları birbiriyle yarıştıracak. 2016’da Vegas’ta yapılacak finalde bu siber robotları inşa eden insanlar da Yirmi Bir oynayabilecek.

İLGİLİ HABER >>> YAPAY ZEKA ORDULARIN EMRİNDE

Bu siber çatışmada söz konusu olan ise devasa bir değişim ve elbette toplumsal minnet. İşte bu yüzden 2 yıllık yarışma boyunca elde edilecek araştırma ve geliştirme hasılatı, makinelerin siber güvenlikten sorumlu olduğu bir dünyanın temellerini atabilir.

En azından yarışmacılarını birçoğu ve programa öncülük eden Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı böyle umuyor.

Makineler henüz kontrolü ellerine almadılar. Yarışmacı takımı hala az da olsa destek vermeye devam ediyor.

Geçtiğimiz Aralık ayında DARPA, her grubun zafiyet-yok etme yazılımının çalışıp çalışmadığını görmek için 24 saatlik gayriresmi bir test gerçekleştirdi.

DAVİD

İLGİLİ HABER >>> DARPA: BİLGİSAYARINIZIN ŞİFRESİ SİZ OLSANIZ? 

Pittsburgh merkezli For All Secure’un kurucularından David Brumley, bu test sürecinde “kesinlikle sadece limonata içmediklerini” söylüyor. Bütün vaktini bu projeye ayırmış olan çalışanlar, monitörlerdeki güvenlik açıklarının sayısını ve düzeltilmiş açıkların sayısını gösteren kayıtlara bakıyorlardı. Takım aynı zamanda sistemin çökmemesini sağlamak istiyordu.

Brumley, “Her ne kadar tamamen otomatik olsa da 24 saatimizin tamamını orada harcamadık. Çocuk bakıcılığı yapmadık. Bunu mümkün olduğunca gerçek bir yarışmaymış gibi çalıştırmaya uğraştık” diye anlatıyor.

O vakitte Brumley’in bir finans toplantısı için Washington’da olması gerekmişti. O ve takımda yer alan 7 çalışan birbirleriyle uzaktan video konferans yoluyla veya sohbet odaları aracılığıyla görüşmüşlerdi. Takımın daha geliştirmenin ilk aşamalarında olduğu geçtiğimiz Ekim ayında Brumley, “İnternet kültürü doğal olarak yaygınlaşıyor, bu yüzden işbirliği yapılacak ikinci doğa haline geliyor” demişti.

SİTEMİZİN HABERLERİNİ TOPLUCA TAKİP ETMEK İÇİN BİZİ TWİTTER’DAN TAKİP EDİN

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu