Rekabet Kurumunun Google’a kestiği rekor ceza KVKK cezasının 100 katı

Rekabet Kurumu ile Google arasında uzun süredir devam eden görüşmeler sonucunda, Kurum Google’a online yapılacak alışverişlerde piyasadaki hâkimiyetini kullanarak diğer firmaların ‘faaliyetlerini zorlaştırmak ve pazardaki rekabeti bozmak’ suçlamalarıyla 98 milyon 354 bin lira para cezası verdi.

Bu rakam bu zamana kadar Türkiye’nin vermiş olduğu en yüksek ceza olarak değerlendiriliyor. Kişisel Verileri Koruma Kurumunun kestiği cezalar ile karşılaştırıldığında, Rekabet Kurumunun Google’a kestiği ceza kişisel veriler için verilebilecek para cezasının neredeyse 100 katına denk geliyor. KVKK kanununa göre Kurum yasaya uygun davranmayanlara en fazla 1 milyon TL’lik ceza kesebiliyor.

Teknoloji devinin 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, genel arama pazarındaki hâkim durumunu kötüye kullanarak rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığına kanaat getirildi.
Yetkililere göre Google’ın arama sonuçlarını pazarda dengeyi sağlayacak şekilde yeniden dizayn etmesi gerekiyor.

AB DE ANDROİD İÇİN BENZER BİR CEZA KESMİŞTİ

Şirketin 60 gün boyunca verilen kararı temyize götürme hakkı var. Google’dan henüz net bir açıklama yapılmasa da şirketin kararı temyize götürmesine keisn gözüyle bakılıyor.

2018 yılında da Avrupa Birliği, işletim sistemi pazarındaki hakimiyetini kötüye kullandığı için şirkete 4.3 milyar avro para cezası vermişti.

Ankara’dan veri yerelleştirmede önemli adım: Google sunucularını Türkiye’ye taşıyor

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.