KüreselSektörel

Oltalama saldırılarında bilanço büyüyor

Şirketlerin her geçen gün daha fazla maruz kaldığı oltalama saldırılarının maliyeti giderek artıyor. ABD merkezli Ponemon Enstitüsü’nün yaptığı araştırmanın sonucuna göre, kullanıcıyı yanıltarak kötücül yazılım yüklenmesine yol açan bu tür saldırıların verdiği zarar orta büyüklükteki bir işletme için yıllık 3.77 milyon doları buldu. Araştırmada çalışanlara gerekli eğitimin verilerek bu zararın ancak 1.8 milyon dolara çekilebileceği bilgisi de yer aldı.

İLGİLİ HABER >> SALDIRILAR ARTTIKÇA KÂR EDEN ŞİRKET: PALO ALTO NETWORKS

Araştırmada oltalama saldırılarının en zararlı etkisinin çalışanların verimliliğinde görüldüğüne dikkat çekildi. Verimliliği yüzde 48’e kadar düşürebilen bu saldırılarla, IT dışındaki çalışanlar yılda ortalama 4.16 iş saati kaybediyor. Bu rakam ise 1.82 milyon dolarlık verimlilik kaybına denk geliyor.

Ponemon, oltalama ve diğer sosyal mühendislik saldırılarıyla meydana gelen veri kaybının maddi değerinin araştırmaya dahil edilmediğini de ekledi.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ULAŞMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu