haber

Şaşırtan iddia: Tor Project’in finansörü ABD’nin ta kendisi

İnternetin karanlık tarafı olarak anlatılan dark web’i desteklemek ve kişilere kimliklerini belli etmeden internette gezinme imkanını artırmak amacıyla oluşturulan ve kâr amacı gütmeyen özel bir girişim olan Tor Projesi’ne, neredeyse yüzde yüz oranında ABD hükümeti tarafından fon sağlandığı öne sürüldü.

Söz konusu iddia surveillancevalley.com sitesinde Yasha Levine adlı kişi tarafından dile getirildi. “Surveillance Valley” aslında Yasha Levine tarafından yazılan bir kitap ve internetin gizli askeri geçmişini anlatıyor. Kitabın internet sitesinde yazarın imzasıyla yayınlanan yazıda iddiaların FOIA (Bilgi Edinme Hakkı) vesilesiyle 2 bin 500 sayfalık yazışmalardan elde ettiği bilgiye dayandırıldığı belirtiliyor. Levine, söz konusu belgelerin strateji oturumları, sözleşmeler, bütçeler ve Tor Projesi ile onun başlıca fon sağlayıcısı olan ve CIA’in yan ürünü olarak bilinen Uluslararası Yayıncılık Dairesi (BBG) arasındaki durum güncellemelerini içerdiğini ifade etti.

İlgili haber>> Tor’da güvenlik zafiyeti bulanlara 1 Milyon $

Belgeleri 2015 yılında elde ettiğini söyleyen Levine, o günden sonra birkaç yıl boyunca Tor’un ABD hükümeti ile gizli ve derin ilişkilerine dair ayrıntılı araştırmalar yaptığını söyledi. İşin maddi yönüne odaklandıktan sonra Tor’un bir halk hareketi olmadığını iddia eden Levine, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunu Tor’un radikal hükümet karşıtı duruşuna rağmen ortaya koyabildim: Tor neredeyse yüzde yüz oranında ABD ulusal güvenlik ajansları (Donanma, Dışişleri Bakanlığı ve Uluslararası Yayıncılık Dairesi (BBG)) tarafından fonlanıyordu.”

Bunu şoke edici bir ifşa olduğunu yazan Levine şöyle devam etti: “Signal gibi diğer hükümet destekli kripto araçlar gibi Tor Projesi de yıllardır insanları hükümetin online ajanlık faaliyetlerinden koruyan bir platform gibi görülüyordu.” Ancak gerçeklerin böyle olmadığını söyleyen Levine, elde ettiği ilk kanıtların Tor’un ABD hükümetinin dış politika silahı olduğuna dair şüpheyi tam olarak karşılamadığını ileri sürdü. Fakat Levine, BBG’den elde ettiği FOIA belgelerinin kanıtları yeni bir boyuta taşıdığını ifade etti. Levine yazısını şöyle sürdürdü: “Peki ABD hükümeti kendi gücünü sınırlayan bir örgütü neden desteklesin ki? Cevabı şu idi: Tor ABD’nin gücünü tehdit etmiyor; onu artırıyordu.”

FOIA belgelerinin federal hükümet, Tor Projesi ve internet özgürlüğü hareketinin anahtar üyeleri arasında bir işbirliği olduğunu gösteriyordu. Belgeler Tor çalışanlarının federal hükümette görevli işbirlikçilerinden emir aldığını gösteriyordu. Bu emirler arasında ABD’nin istikrarsızlaştırmaya çalıştığı Çin, Vietnam, Rusya gibi ülkelerde Tor’un anonimliğini kullanma yoluyla planlar yapmak bulunuyordu. Belgeler, haberleri etkileme ve muhalif basını kontrol altına almaya yönelik ihtiyaçlar üzerine yapılan tartışmaları ortaya koyuyordu.

İddialara dair daha ayrıntılı bilgiler internet sitesi ile aynı adı taşıyan Surveillance Valley adlı kitapta yer alıyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: