Sektörel

IDC Türkiye bulut teknolojilerini ve veri merkezlerini masaya yatırıyor

International Data Corporation (IDC) Türkiye, Bulut ve Veri Merkezi Konferans serilerini 13 Mart’ta İstanbul Kongre Merkezi’nde, 27 Mart’ta ise Ankara Bilkent Otel’de gerçekleştirecek. Bu etkinlikler Türkiye’nin tedarikçilerini ve son kullanıcılarını bir araya getirerek dijitalleşmeye paralel olarak evrim geçiren bulut teknolojileri ve veri merkezleri hakkında fikir alışverişini mümkün kılacak. Aynı zamanda çoklu bulut mimarileri, dijital dönüşümün altyapılara etkisi, veri merkezi optimizasyonu ve buluta geçiş stratejileri gibi konular konferansların ana gündemleri arasında.

Konferanslarda IDC uzmanları ile sektörün önde gelen BT yöneticileri veri merkezi yatırımlarının evrim geçiren dinamiklerini masaya yatırarak, günümüzün çalkantılı ekonomisinin neden olduğu çok sayıda zorluğun üstesinden gelmek için bir dizi strateji ve çözümü tartışılacak. Ayrıca derinlemesine yapılacak sunumlar ve interaktif panel tartışmaları ile yeni teknolojilerin ve dijital dönüşümün Türkiye’nin veri merkezi ortamı üzerindeki etkileri incelenecek.

IDC Türkiye Ülke Direktörü Nevin Çizmecioğulları, “Dijital dönüşümün en temel yapı taşlarından biri olan bulut teknolojileri her gün daha da zorlaşan ekonomik ve rekabet koşullar altında önemini daha da çok arttırmaktadır. Türkiye’deki organizasyonların bulut teknolojileri kullanma stratejileri her ne kadar sektörel olarak değişiklik gösterse de yasal uygunluk, regülasyon zorunlulukları olmayan sektörlerdeki kurumlar ‘ilk önce bulut’ stratejisine geçmeye başladı. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde BT harcamalarının ciddi bir ölçüde bulut yatırımlarına kayarken ‘ilk önce bulut’ yaklaşımından ‘sadece bulut’ stratejisine geçmesi ise kaçınılmaz olacak,” dedi.

Çizmecioğulları sözlerine şöyle devam etti: “IDC’nin düzenleyeceği Cloud & Datacenter Roadshow 2018 etkinliğimizde şirketiniz için veri merkezi dönüşümü tarafında doğru stratejilerin belirlenmesi ve zorlukların aşılmasına yönelik bir yol haritasının oluşturulmasının önemini vurgulayacağız.”

IDC Türkiye’de sistemler ve kurumsal altyapı çözümleri Araştırma Müdürü olarak görev yapan Aslı Koçkal’ın konuyla ilgili yorumları ise şu şekilde: “IDC Türkiye olarak yaptığımız çeşitli araştırmalar sonucunda Türkiye’deki organizasyonların dijital dönüşüm ve inovasyon hedefleri için bulut teknolojileri ile ilgili stratejilerini gün geçtikçe daha da önemsediklerini görüyoruz. IDC’nin yayınlamış olduğu son genel bulut rakamlarına göre; Türkiye genel bulut pazarının 2018 yılı sonunda %20,7 yıllık büyüme oranıyla 140.18 milyon dolara ulaşması öngörülüyor. Pazarın 2017-2021 dönemi için yıllık bileşik büyüme oranının ise %16.1 seviyesinde olması bekleniyor.

Sonuçlara göre 2017 yılında hizmet olarak yazılım pazarı (SaaS) 58.69 milyon dolarlık büyüklükle genel bulut pazarının %50.5’ini oluşturdu. Hizmet olarak altyapı pazarı (IaaS) 38.66  milyon dolar ile %33.3 pazar payı ile ikinci sırada yer alırken, hizmet olarak platform (PaaS) pazarı 18.83 milyon dolara ulaşarak  %16.2 pazar payı aldı.”

Aslı Koçkal sözlerine şöyle devam etti: “Dijital dönüşüm ve inovasyonu gerçekleştirmek için organizasyonların bütünsel bir yaklaşıma sahip olmaları çok kritik. Öncelikle BT liderlerinin uygun bir kurumsal altyapı stratejisi ve mimarisi olması çok önemli. Mobil yoğun, veri odaklı ve rekabetçi bir kuruma dönüşebilmek için bulut teknolojileri haricinde yazılım tanımlı teknolojiler, depolama, entegre altyapı ve güvenlik konuları da dönüşüm süreci yeteneğini belirleyecek diğer ön plana çıkan konular olarak karşımıza çıkıyor.”

IDC Türkiye Cloud Awards Töreni İstanbul’da Gerçekleşecek

Türkiye’nin “En İyi Bulut Bilişim Projesinin” seçileceği IDC Cloud Awards töreni ise İstanbul’daki etkinlikte yer alacak.  ‘Bulut Yazılım Hizmeti’, ‘Bulut Maliyet Tasarrufu’, ‘Bulut Altyapı/Platform Hizmeti’, ‘Özel Bulut’ ve ‘Bulut’a Geçiş’ kategorilerinde seçilecek ‘Yılın En İyi Bulut Projesi’ne başvurular 5 Mart’a kadar alınacak.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu