Dijital Güvenlik

‘Yeni dark web’ haline gelen Telegram kimlik hırsızlarının gözdesi oldu!

'Yeni dark web' Telegram kimlik hırsızlarının gözdesi oldu!Siber güvenlik dünyasında “yeni dark web” olarak adlandırılan Telegram’ın tehdit aktörlerince kullanımı giderek artıyor.

Kaspersky tarafından yayımlanan rapor ise Yeni Karanlık Ağ’da faaliyetlerini genişleten kimlik avı operatörlerinin çalışmalarını konu aldı.

Telegram gruplarının gün geçtikçe zararlı yazılım, bot ve fidye yazılımı satmanın yanı sıra suç çetelerinin saldırılarını duyurmak için merkezi bir hâle gelmesi, siber güvenlik uzmanlarının da odak noktasını bu kanallara çekti.

Telegram’ın siber tehdit aktörlerince bu denli sık ve aktif kullanılması dolayısıyla uygulama “Yeni Karanlık Ağ” olarak tanımlanmaya başladı.

KİMLİK AVI OPERATÖRLERİNDEN KİMLİK AVI EĞİTİMİ

Kaspersky’den analist Olga Svistunova, yakın zamanda yayımladığı raporda kimlik avı operatörlerinin, hedef kitlelerini kimlik avı konusunda eğitmek için Telegram kanalları oluşturduğunu ve bu kanalların bağlantılarını YouTube, GitHub ve kimlik avı kitleri aracılığıyla paylaştığını belirtti.

Söz konusu kanalların çoğu, kimlik avı sayfaları oluşturmak veya kullanıcı verilerini toplamak gibi kötü amaçlı iş akışlarını otomatikleştirmek için çeşitli araçlar sunuyor.

Svistunova, saldırılarda kullanılan kimlik avı kitlerinin nispeten basit olduğunu, genellikle kullanıcı kimlik bilgilerini yakalayan ve bunları bir bota ileten bir komut dosyasından oluştuğunu ancak yine de etkili olduklarını söyledi. 

TELEGRAM ÇOK AMAÇLI KULLANILIYOR

Raporda ayrıca Telegram kanallarının çevrim içi bankacılık kimlik bilgilerini satmak için kullanıldığını, dolandırıcıların hesap bakiyelerini alıp sattığını ve daha yüksek bakiyeli hesaplar için daha yüksek fiyatlar talep edildiği belirtildi.

Antisemitik komplo teorileri Telegram’da cirit atıyor

Bazı Telegram kanallarının kimlik avı araçları, tespit sistemleri ve kimlik avı kitleri tarafından oluşturulan bağlantılarla ilgili düzenli güncellemeler için müşteri desteği ve abonelikler sunan hizmet olarak kimlik avı operasyonlarının reklamını yaptığı tespit edildi.

KİMLİK AVI SALDIRILARINA KARŞI NASIL ÖNLEM ALINABİLİR?

Kimlik avı operatörlerinin Telegram’da faaliyetlerinin artması, siber güvenlik ortamında gelişen kimlik avı tekniklerine karşı sürekli tetikte olma ve farkındalık ihtiyacının da altını çiziyor.

Bu nedenle kimlik avı saldırılarına karşı kişisel olarak çeşitli önlemler almak önem kazanıyor. Kimlik avı tehditlerine karşı yapabilecekleriniz arasında aşağıdaki önlemler bulunuyor:

Şüpheli e-postalara dikkatli edin: Şüpheli bağlantılara tıklamayın veya bilinmeyen gönderenlerden gelen ekleri indirmeyin. Gönderenin e-posta adresini iki kez kontrol ederek ve yanlış yazılmış kelimeler veya olağan dışı talepler gibi kimlik avı belirtilerini arayarak, özellikle hassas bilgiler isteyen e-postaların meşruiyetini doğrulayın.

Kişisel bilgilerinizi paylaşmaktan kaçının: Alıcının kimliğinden ve iletişim kanalının güvenliğinden emin olmadığınız sürece parolalar, sosyal güvenlik numaraları veya kredi kartı bilgileri gibi hassas bilgileri e-posta veya diğer iletişim kanalları üzerinden paylaşmayın.

Yazılımlarınızı güncel tutun: İşletim sisteminizi, web tarayıcılarınızı ve cihazlarınızda yüklü tüm yazılımları düzenli olarak güncelleyin. Bu, kimlik avı saldırıları tarafından istismar edilebilecek güvenlik açıklarının düzeltilmesine yardımcı olur.

Çok faktörlü kimlik doğrulamayı (MFA) etkinleştirin: MFA, parolanızın yanı sıra parmak izi, kısa mesaj kodu gibi ek kimlik doğrulama gerektirerek ekstra bir güvenlik katmanı ekler. Bu, kimlik avı saldırılarına kurban gitme riskinizi önemli ölçüde azaltabilir.

Kendinizi eğitin: En son kimlik avı teknikleri ve trendleri hakkında bilgi sahibi olun. Beklenmedik e-postalara veya mesajlara, özellikle de aciliyet hissi yaratan veya acil eylem isteyenlere karşı dikkatli olun. Bağlantılara tıklamadan veya kişisel bilgilerinizi vermeden önce iki kez düşünün ve şüpheli e-postaları veya mesajları BT departmanınıza veya ilgili makamlara bildirin. Çevrim içi iletişimle uğraşırken daima dikkatli ve şüpheci olun.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu