Dijital Güvenlik

Türk hacker, Trump’ın web sitesini ele geçirdi

Türk hacker, Trump'ın web sitesini ele geçirdiRootAyyıldız takma adlı Türk hacker grubu, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın web sitesine ‘defacement’ saldırısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ait milliyetçi öğeler içeren bir video yayımlayan tehdit aktörleri, Trump’ın internet sitesinin bir bölümünü bir süre ele geçirdi.

Hackerlar, Kur’an-ı Kerim’den “Allah’ı unutan ve bu yüzden de Allah’ın onlara kendisini unutturduğu kişilerden olmayın. İşte onlar gerçekten yoldan çıkmışlardır.” ayetini paylaştı.

Ele geçirilen sayfada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın milliyetçi öğeler içeren konuşmasının olduğu bir YouTube videosu da yer aldı.

DAHA ÖNCE DE SALDIRDI

Saldırı, Trump’ın kampanyası sırasında dilekçe veya soru sorma gibi kullanıcıları harekete geçmeye davet eden web sitesinin “eylem” alt alan adlarını etkiledi.

Defacement saldırıları genellikle, bir sitenin belirli bir bölümündeki içeriği değiştirmenin bir yolunu bulabilen düşük profilli hackerlar tarafından gerçekleştiriliyor. RootAyyıldız’ın daha önce de başka web sitelerine saldırı düzenlediği biliniyor. 

“HEPİNİZ SİYONİSTSİNİZ”

Github sunucularında barındırılan başka bir sitenin ön belleğe alınmış bir mesajda, “RootAyyıldız -Türk ve Müslüman Defacer. Başta Joe olmak üzere bir çok Amerikalı politikacı hepiniz Siyonist birer köpeksiniz, hepiniz adaletsiz birer zalimsiniz.” yazıyordu.

Hackerın Facebook profilinde RootAyyıldız için “O bir Türk Defacer.” ifadesi yer alıyor.

RootAyyıldız, Motherboard’a gönderdiği bir Facebook mesajında, bir saldırganın istediği kodları bir sitenin şablonuna koyabileceği bir teknik olan Sunucu Taraflı İstek Sahteciliği (SSTI) kullanarak Trump sitesine saldırdıklarını söyledi. Ve sitenin o kısmı üzerinde 3 ay boyunca kontrol sahibi olduklarını ifade etti.

“Sosyal medya hesaplarını veya web sitelerini hacklemek gibi birçok saldırı alanı var, ben bir hacktivistim ve uzun süredir web siteleri üzerinde çalışıyorum ve sesimi duyurmak için bu yöntemi seçiyorum.” diye ekledi.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu