Dijital Güvenlik

Tor Projesinden internet özgürlüğüne destek çağrısı

Tor Projesinden internet özgürlüğüne destek çağrısıTor Projesi, Tor röleleri ve Tor köprülerinin sayısında önemli bir düşüş gözlemlenmesinin ardından bir Tor sunucusu kuracak kullanıcıları ödüllendirecek.

Tor, kullanıcılarına anonim iletişim imkânı sağlayan bir ağ ve yazılım projesi. Kullanıcıların gerçek kimliklerini gizleyerek şifreli bir şekilde internete erişmelerine imkân sağlaması itibariyle takip edilme riskini azaltıyor.

Tor köprüleri ise genelde tor bağlantılarını kısıtlayan ve engelleyen ülkelerde Tor ağına erişmek için kullanılıyor. Tor ağı engellendiğinde, kullanıcılar sansürü aşmak için bir köprü ediniyor. 

Köprüler, kullanıcıların sansürü atlamasına izin veren özel Tor röleleri ve Çin, Belarus, İran ve Kazakistan gibi Tor bağlantılarını kısıtlayan ülkelerde önemli bir görev üstleniyor.  Projenin yöneticileri Ocak ayından bu yana Tor köprülerinin sayısının azaldığını duyurdu. Bu nedenle kullanıcıları yeni sunucular kurmaya çağırıyorlar. Yapılan duyuruda şu ifadeler yer aldı: 

ABD, hacking araçlarının otoriter rejimlere ihracını yasaklayacak

 “Şu anda 900’ü obfs4 olmak üzere gizleme protokolünü destekleyen yaklaşık 1.200 köprümüz var. Ne yazık ki, bu rakamlar bu yılın başından bu yana azalmaktadır. Çok fazla köprüye sahip olmak yeterli olmayabiliyor. Zira sonunda hepsi kendilerini blok listelerinde bulabiliyorlar. Bu nedenle, henüz hiçbir yerde kısıtlanmamış bir yeni köprü akışına ihtiyacımız var. Tam da bu noktada yardımınıza ihtiyaç duyuyoruz.”

Tor Projesi, kullanıcıların desteğiyle bu yıl sonuna kadar 200’den fazla obfs4 köprüsünü çevrimiçi hale getirmeyi hedefliyor. Projenin yürütücüsü kendilerine bu konuda destek verecek kullanıcılara özel Tor ödül setleri vaat ediyor. Bir yıl boyunca 10 obfs4 köprüsü işletecek olan kullanıcılara 1 Tor kapüşonlu sweatshirt, 2 Tor tişört ve çıkartma paketi içeren Golden Gate köprüsü seti verilecek.

 TOR PROJESİ’NİN ÖDÜL PROGRAMI 

 

  1. Golden Gate köprüsü (10 kit ile sınırlı)

1 yıl boyunca 10 obfs4 köprüsü çalıştırma.

Ödül seti: 1 Tor kapüşonlu sweatshirt + 2 Tor T-shirt + sticker paketi.

  1. Helix köprüsü (20 kit ile sınırlıdır)

1 yıl boyunca 5 obfs4 köprüsünü çalıştırma

 Ödül seti: 1 Tor T-shirt + sticker paketi.

  1. Üniversite köprü seti (10 kit ile sınırlıdır)

 Üniversitenizde 1 yıl boyunca 2 obfs4 köprüsü çalıştırma

 Ödül seti: 1 Tor T-shirt + sticker paketi.

  1. Rialto köprüsü (rastgele 10 yeni köprü operatörü seçimi)

 1 Yıl boyunca 1 obfs4 köprüsü çalıştırmak 

Proje kapsamında ayrıca özgür interneti savunmaya destek olanlara minnettarlığın bir göstergesi olarak Tor tişörtü vermek üzere rastgele 10 yeni köprü operatörü seçilecek. Teklif 7 Ocak 2022 tarihine kadar geçerli olacak.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: