Dijital Güvenlik

Litvanya’dan vatandaşlarına uyarı: Çin malı telefonlar kullanmayın!

Litvanya'dan vatandaşlarına uyarı: Çin malı telefonlar kullanmayın!Litvanya, vatandaşlarına sansüre zemin hazırlayacağı gerekçesiyle Çin malı telefonları kullanmamaları yönünde uyardı.

Savunma bakanlığı, büyük bir Çinli marka tarafından yapılan cep telefonunun içerisinde yerleşik bir sansür mekanizması tespit eden rapora referans vererek vatandaşlarına Çin yapımı akıllı telefonlarını çöpe atmalarını tavsiye etti.

Litvanya Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) salı günü yaptığı açıklamada, Çinli üretici Xiaomi tarafından yapılan Mi 10T 5G telefonunun “Özgür Tibet”, “Tayvan bağımsızlığı” ve “demokrasi hareketi” gibi ifadeleri algılayıp sansürleyebildiğini duyurdu.

NCSC raporuna göre, Mi internet tarayıcısı gibi telefona önceden yüklenmiş uygulamalar, düzenli aralıklarla Xiaomi tarafından derlenen yasaklı kelimelerin listelerini alıyor.

NCSC, Avrupa’da satılan telefonlarda işlev devre dışı bırakılsa da, kullanıcının bilgisi olmadan etkinleştirilme potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

SANSÜR İÇİN KULLANILABİLİR

Merkezin inovasyon başkanı Tatuvydas Baksys yaptığı açıklamada, “Litvanya’da satılan Xiaomi telefonlarının içerik filtreleme işlevinin devre dışı bırakıldığını ve içeriği sansürlemediğini, ancak sansürlü anahtar kelime listelerinin periyodik olarak gönderilmeye devam ettiğini gördük” dedi.

Baksys, “Cihaz, kullanıcının izni olmadan herhangi bir zamanda işlevselliği uzaktan etkinleştirmek ve indirilen içeriği sansürlemeye başlamak için teknik olarak etkinleştirilebilir” diye de ekledi.

Litvanya Ulusal Savunma Bakan Yardımcısı Margiris Abukevicius ise NCSC raporunu açıkladığı bir sunumda gazetecilere, tüketicilerin Çinli üreticilerden telefon satın almamaları gerektiğini söyledi. “Tavsiyemiz, yeni Çin telefonları satın almamak ve daha önce satın alınmış olanlardan mümkün olduğunca hızlı bir şekilde kurtulmaktır” dedi.

XIAOMI’DEN ZORUNLU AÇIKLAMA

Litvanya’da kullanıcılara yapılan uyarının ardından Xiaomi’den bir açıklama geldi. Reuters’a gönderilen açıklamada “cihazlarımız kullanıcıların iletişimini sansürlemiyor ve hiçbir zaman da sansürlemeyecek.” denildi.

Kaynak: Euronews

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: