Dijital Güvenlik

Kurbanların adres defterini ele geçiren yeni Android ‘botnet’i FluBot hızla yayılıyor

Yaklaşık iki aydır mobil ortamlarda dolaşan zararlı Android yazılımı, 60 bin kullanıcıyı etkiledi. ‘FluBot’ olarak adlandırılan botnetten mağdur olan kullanıcıların ise yüzde 97’si İspanya’da yaşıyor.

Yılın başından itibaren güvenlik firması ThreatFabric tarafından izlenen FluBot’un çalışma prensibi, siber güvenlik firması PRODAFT tarafından yayımlanan bir raporla ortaya çıkarıldı.

FLUBOT NASIL ÇALIŞIYOR?

PRODAFT raporunda ortaya konulan bilgilere göre söz konusu Trojen, yasal uygulamaların sahte giriş ekranlarını oluşturarak, cihaz sahiplerinden e-bankacılık ve ödeme kartı bilgilerini toplamaya çalışıyor.

Çoğu zararlı yazılımda bulunabilen bu özelliklerin yanında FluBot’un bu derece hızlı yayılmasındaki bir diğer tehlikeli özelliği ise kurbanın adres defterini komuta ve kontrol sunucularında toplamasını sağlayan yazılım operatörü. Böylelikle kurbanların cihazlarından telefon numaralarını toplayabilen FluBot, diğer kişilere SMS spamı gönderebiliyor.

Gönderilen SMS içeriklerinde genellikle kişilerin tıklaması için çeşitli mesajlar barındıran bağlantılar bulunuyor. Söz konusu bağlantılar da kullanıcıları FluBot çetesinin oluşturduğu sahte web sitelerine yönlendiriyor.

Android güvenliğinin yumuşak karnı: ‘Google Play Protect’ sınıfta kaldı

Sahte web sitelerinde mağdurlardan zararlı yazılım barındıran APK dosyaları indirilmesi isteniyor. Eğer kurbanlar bu dosyaları indirirse FluBot cihaza bulaşmış oluyor. 

Eğer APK dosyalarının talep ettiği izinlerin tümüne onay verilirse FluBot, cihazın üstündeki bütün kontrolü ele geçiriyor. Flubot böylelikle bildirimlerinizi engelleyebiliyor, varsayılan SMS uygulamanız olabiliyor, kişi listenizi çalıyor en önemlisi de girdiğiniz herhangi yasal bir site üzerinde ‘kimlik avı’ sitelerini göstererek bilgilerinizi ele geçiriyor.

İSPANYA NÜFUSUNUN YÜZDE 25’İNİN TELEFON NUMARALARINI TOPLADI

PRODAFT’tan yapılan açıklamada, FluBot’un komuta kontrol panelinin izlenebildiğini ve bu sayede bulaştığı cihazların sayısını belirleyebildikleri aktarıldı. 

60 bin virüslü cihazın bulunduğunu söyleyen şirket için en endişe verici nokta FluBot’un bu denli hızlı yayılması. 

Şirket tarafından yapılan açıklamada, “Şu anda, virüslü cihazlardan toplanan 11 milyondan fazla telefon numarası var ve bu, İspanya’daki toplam nüfusun yüzde 25’ini oluşturuyor” ifadeleri kullanıldı.

FluBot’a müdehale edilemezse muhtemelen 6 ay içinde İspanya’daki tüm telefon numaralarını toplayabilir. 

PRODAFT’ta güvenlik araştırmacısı olan Ahmet Bilal Can, “durumu İspanyol kolluk kuvvetlerine bildirdiklerini” açıkladı.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu