Zararlı Yazılım

Saldırganlar ransominer ile bir taşla iki kuş vuruyor! 

Siber suçluların yaygın olarak kullandığı Ad Blocker, OpenDNS gibi uygulamalara tıpa tıp benzeyen fakat zararlı yazılım içeren ransominer uygulamalarının 60 gün içerisinde 20 bin sisteme bulaştığı tespit edildi. 

Ransominer zararlı yazılımları bilgisayar gücünü kullanarak kripto para için madencilik yaparken aynı zamanda da verileri şifreleyerek kullanıcıdan fidye istiyor. Böylece siber suçlular bir taşla iki kuş vuruyor. Şubat ayında Monero ransominer’ının bir günde 2500 kişiyi hedef aldığı bildirildi. Geçtiğimiz ay antivirüs programı gibi gözüken zararlı yazılımın yeni kılıfı Ad Blocker ve OpenDNS hizmeti. 

Kaspersky’nin yayımladığı rapora göre, zararlı yazılım iki ay içerisinde 20 bin kişiye bulaştı. AdShield Pro adıyla sunulan ransominer, kullanıcıların istenmeyen reklamları görüntülenmesini engelleyen gerçek AdShield uygulamasının aynısı gibi görünüyor. 

Kullanıcıların ikisi arasındaki farkı anlaması neredeyse imkansız. Fakat ransominer olan AdShield uygulamasını yükleyen bir kullanıcının verilerinin fidye karşılığı şifrelenme tehdidiyle karşı karşıya kalıyor. Aynı zamanda bilgisayarı bir başkası için kripto para madenciliği yapıyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu