Dijital Güvenlik

Instagram hesabı çalınanlara yeni güvenlik kontrolü

Instagram hesabı çalınanlara yeni güvenlik kontrolüInstagram, hesapları daha önce saldırıya uğramış olan kullanıcılar için yeni bir güvenlik kontrolü başlattı. Buna göre gizlilik ihlaline uğrayan hesap sahiplerine oturum açtıklarında bir güvenlik kontrolü başlatmak isteyip istemedikleri sorulacak.

Bu özellik, kullanıcılara oturum açma bilgilerini paylaşan diğer hesapları onaylama, oturum açma etkinliğini gözden geçirme ve kurtarma iletişim bilgilerini güncel tutma gibi güvenlik adımları sunuyor.

Instagram ayrıca, mevcut telefon numaraları ve kimlik doğrulama uygulamaları seçeneklerine ilaveten, WhatsApp aracılığıyla iki faktörlü kimlik doğrulama için ek destek sunmayı planlıyor.

DİKKATLİ OLUN, INSTAGRAM DM’DEN MESAJ ATMAZ!

Instagram olduğunu iddia eden ve kullanıcıların parolalarını (şifrelerini) paylaşmalarını sağlamak için DM’den mesaj gönderen hesaplarda son zamanlarda bir artış olduğu söyleniyor. Öte yandan Instagram sadece e-posta gönderiyor ve Ayarlar’daki “Instagramdan gelen e-postalar” sekmesine bakarak bir e-postanın gerçek olup olmadığını kontrol etmek mümkün. 

Instagram hesabınızı nasıl kurtarırsınız?

Kolaylaştırılmış güvenlik özelliği, bazı kişilerin gelen kutularına müdahale eden “şifre sıfırlama e-postaları”ndaki artışın ardından başlatıldı. Facebook’un sahip olduğu şirket, ayrıca kullanıcıların ekstra güvenlik için ve yetkisiz girişleri önleme adına iki faktörlü kimlik doğrulamasını etkinleştirmelerini “şiddetle” tavsiye ediyor. Instagram, belli ülkelerde kullanıcıların hesaplarını doğrulamak için WhatsApp numaralarını kullanmalarına izin vereceğini de söyledi.

HESAP KURTARMA BAHANESİYLE KİMLİK BİLGİLERİNE ULAŞMAYA ÇALIŞIYORLAR

“Instagram size asla doğrudan mesaj göndermez” diyen sosyal medya platformu, kullanıcıları dolandırıcılara karşı uyanık olmaları konusunda uyardı. Kötü amaçlı hesapların çalışma mantığı şu şekilde: DM aracılığıyla hesabın fikri mülkiyet politikalarını ihlal ettiği için yasaklanabileceği uyarısını bahane ederek hesap parolaları gibi hassas bilgilere erişmeye çalışıyorlar. 

Şirket,” Instagram, hesabınız hakkında size ulaşmak istiyorsa, bunu ayarlarınızdaki ‘Instagramdan gelen e-postalar’ sekmesi aracılığıyla yapacağız, bu da uygulamada bizden doğrudan ve hakiki iletişim kuracağınız tek yer.” açıklamasını yaptı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: