Dijital Güvenlik

Hollanda fidye yazılım gruplarına savaş ilan etti: Gerektiğinde istihbarat ve ordu devreye girecek

Hollanda fidye yazılım gruplarına savaş ilan etti: Gerektiğinde karşı atağa geçilecekHollanda, büyük çaptaki fidye yazılım saldırılarına karşı istihbaratı hatta gerektiğinde kolluk kuvvetlerini devreye sokarak karşı atağa geçeceğini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Ben Knapen, mecliste verilen bir soru önergesine cevaben yazdığı mektupta, başka bir ülkeden gelecek fidye yazılım saldırılarına karşı öncelikle diplomatik yolların deneneceğini ancak ulusal güvenliği tehdit eden büyük olaylarda daha sert tedbirler alınacağını belirtti

Knapen şu ifadeleri kullandı: “Finansal bir motivasyonla olsun ya da olmasın herhangi bir fidye yazılım saldırısı, kritik sektörleri tehdit edecek derecede etkili olursa, hükümet de elindeki kaynakları kullanacaktır.”

Bakan ayrıca ek bir önlem olarak kritik alt yapıların offline bir konuma alınacağını duyurdu.

Knapen, fidye yazılım saldırılarına karşı taarruza geçileceğini belirterek, “İstihbarat servislerinin müdahalelerine  ek olarak, silahlı kuvvetler ile de yanıt verilebilir. Örneğin Siber Savunma Komutanlığı, bir düşman hareketini önlemek ya da devletin temel bir çıkarlarını korumak için bir karşı saldırı gerçekleştirebilir.” ifadelerine yer verdi.

HOLLANDA DAHA ÖNCE 2014’TE APT29’A SALDIRMIŞTI

Hollanda daha önce APT29 olarak bilinen devlet destekli hacker grubu tarafından gerçekleştirilen bir dizi saldırının ardından, Hollanda istihbarat servisi AIVD, 2014 yılında çeteyi hacklemişti.

Bakan Knapen, meclise ülkenin istihbarat veya askeri güçlerin müdahalesini gerektirecek kadar şiddetli bir fidye yazılımı saldırısıyla henüz karşılaşmadığını söyledi. Fidye yazılım grupları geçmişte Hollandalı birçok şirketi hedef almıştı.  

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu