Dijital Güvenlik

Google, Türkiye’ye 296 milyon lira rekabet cezası ödeyecek

Google 296 milyon lira rekabet cezası ödeyecekFransa’nın ardından Türkiye de Google’a haksız rekabet cezası kesti. Google, Rekabet Kurulu kararı ile hakim durumu kötüye kullandığı gerekçesiyle 296 milyon lira para cezası ödeyecek.

Rekabet Kurumu, resmi internet sitesindeki açıklamayla, Google Reklamcılık ve Pazarlama, Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc.  genel arama hizmetleri pazarındaki “hakim durumunu kötüye kullandığı” için 296 milyon 84 bin 899,49 lira idari para cezası kestiğini duyurdu.

Google’a genel arama hizmetleri pazarındaki hakim durumunu kötüye kullanarak kendi yerel arama ve konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerini rakiplerini dışlayacak şekilde öne çıkardığı suçlaması yöneltilmiş ve ardından kurul soruşturma başlatmıştı.

Kurul, firmanın kendi yerel arama ve konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerine genel arama sonuç sayfasında konum ve gösterim olarak rakiplerine kıyasla avantaj sağlayarak, rakip yerel arama sitelerinin Local Unit’e girişine engel olarak faaliyetlerinin zorlaşmasına ve yerel arama hizmetleri ve konaklama fiyatı karşılaştırma hizmeti pazarlarındaki rekabetin bozulmasına yol açmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un “Hakim Durumun Kötüye Kullanılması” başlıklı maddesini ihlal ettiği sonucuna vardı.

Fransa’dan Google’a rekabet cezası: 1,1 milyon avro ceza ödemeyi kabul ettiler

GOOGLE 6 AY İÇİNDE GEREKLİ REKABET KOŞULLARINI SAĞLAMAK ZORUNDA

İhlali sonlandırmak ve pazardaki etkin rekabetin tesis edilmesini temin etmek için Google’a gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 6 ay içerisinde, rakip yerel arama hizmetleri ve rakip konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerine genel arama sonuç sayfasında Google’ın kendi ilgili hizmetlerinden dezavantajlı olmayacakları koşulları sağlamasına, Google’ın ilk uyum tedbirinin uygulanmaya başlamasından itibaren 5 yıllık süre boyunca ve yılda bir periyodik olarak Kuruma rapor sunmasına gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara idare mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere karar verildi.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu