Dijital Güvenlik

Facebook’tan tarihi kesinti sonrası zorunlu açıklama: Sorun sistem yenilenmesinde, sızıntı yok

Facebook'tan tarihi kesinti sonrası zorunlu açıklama: Sorun sistem yenilenmesinde, sızıntı yokFacebook, 2019’dan bu yana yaşadığı tarihi kesinti sonrası sorunun teknik bir aksaklıktan kaynaklandığını ve kullanıcı bilgilerinin sızdırılmadığını açıkladı.

Üç büyük sosyal medya ve mesajlaşma programı Facebook, WhatsApp ve Instagram kullanıcılarının yaklaşık altı saat boyunca dünya genelinde yaşadığı erişim problemi sona erdi.

Facebook, sorunun sistem yenilenmesi sırasında yaşanan arızadan kaynaklandığını açıkladı.Firmaya ait olan bu üç platforma, Pazartesi günü Türkiye saatiyle 18:40’tan itibaren internet tarayıcılarından ya da telefon uygulamalarından erişilememişti.

SİSTEMDEKİ DAHİLİ ARAÇLARIN ETKİLENMESİ ÇÖZÜMÜ ZORLAŞTIRDI

Şirketten yapılan açıklamada, arızanın sistemin dahili araçlarını etkilediği ve bunun da sorunu çözme girişimlerini karmaşıklaştırdığı belirtildi.

Platform, “Bu kesinti süresinin bir sonucu olarak kullanıcı verilerinin güvenliğinin ihlâl edildiğine dair hiçbir kanıt bulunmadığını” ekledi.

Eski çalışanından çarpıcı itiraflar: “Facebook demokrasiye zarar veriyor”

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, kişisel hesabından daha önce yaptığı paylaşımda “Değer verdiğiniz insanlarla iletişim kurmak için hizmetlerimize ne kadar bel bağladığınızı biliyorum” dedikten sonra kesintiler için özür diledi.

2019’da yaşanan bir sunucu sorunu da Facebook’a 14 saat boyunca erişilememesine yol açmıştı.

Guardian gazetesi teknoloji editörü Alex Hern Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda “Arkadaşlarım Facebook’a ait her şeyin nasıl bir anda çöktüğünü basit bir şekilde anlatmamı istemişti, işte şöyle oldu” dedi ve şu mesajları paylaştı:

Facebook’ta tarihi kesinti devam ederken 1,5 milyar kullanıcının bilgileri satışa çıktı

“Facebook internetteki yönlendirme protokolüne, yanlışlıkla olduğunu varsaydığımız bir şekilde bir mesaj gönderdi. Bu mesaj özetle ‘Hey, artık bizim bir sunucumuz yok’ diyordu.”

“Normalde bunu düzeltmek kolaydır. Bir mesaj daha gönderip ‘Ah, kusura bakmayın. Bizim sunucularımız var ve işte şu adresteler’ dersiniz. Bazı şeyler bir süre düzgün çalışmayabilir, mesajın internetin tüm köşelerine yayılması zaman alır ama süründürse de öldürmez.”

“Fakat Facebook her şeyi yalnızca kendi sistemleri üzerinden yapıyor. Bu yüzden sunucuları internetten silindiğinde, o ikinci mesajı atacak imkanı bulamadılar. Sunucunun olduğu odaya girip müdahale etmek istediklerinde kapıda bir kartla açılan akıllı kilit de bu yüzden çalışmadı. Fiziksel güvenlik biriminin başındaki kişiye, akıllı kilit çalışmadığı için normal bir anahtarla başka bir noktadaki veri tabanını devreye sokmaları gerektiği mesajını iletecek sistem de aynı nedenle çalışmadı.”

Kaynak: BBC Türkçe

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: