Dijital Güvenlik

Facebook’a gizlilik ihlali pahalıya mal oldu: Tazminat rekoru kıran şirket 650 milyon dolar ödeyecek

Sosyal medya devi Facebook’un başının bir süredir dertte olduğu “biyometrik veri” davası sonuçlandı. Kullanıcıların yüz fotoğraflarını izinleri olmaksızın etiketleme aracında kullandığı iddia edilen Facebook’a açılan dava, şirketin teklif ettiği 650 milyon dolarlık anlaşmanın kabul edilmesi ile kapanmış oldu.

Yaklaşık 1,6 milyon Facebook kullanıcısı, etiketlemede kullanmak üzere dijital verilerini (yüz fotoğrafı) izinsiz kullandığı iddia edilen sosyal medya devinden en az 345 dolar alacak. 

Davaya bakan federal yargıç, kullanıcılarının izni olmadan yüz fotoğrafı etiketlediği ve diğer biyometrik verileri kullandığı iddia edilen Facebook’a karşı açılan gizlilik davasında şirketin 650 milyon dolar ödemesini öngören anlaşmayı onayladı. ABD bölge hâkimi James Donato, 2015 yılında Illinois’de açılan toplu davada taraflar arasında yapılması öngörülen anlaşmayı onayladı. Kararın, Illinois’de yaşayan ve hak talebinde bulunan yaklaşık 1,6 milyon Facebook kullanıcısını etkileyeceği düşünülüyor. 

GİZLİLİK İHLALİYLE İLGİLİ EN BÜYÜK TAZMİNAT OLACAK

Donato, anlaşmaya konu olan miktarın, gizlilik ihlali konusunda şimdiye kadar görülen davalarda verilmiş en yüksek rakam olduğunu ifade etti ve ekledi: ”Bu, tazminat talebinde bulunan toplu davacıların her birinin en az 345 dolar alacağı anlamına geliyor. Bu dava, dijital gizlilik konusunda tüketiciler lehine elde edilmiş çok büyük bir kazanç.” 

Facebook’a dava açıldı: Instagram kameralar ile bizi mi gözetliyor?

2015 yılında sosyal medya devine dava açan Avukat Jay Edelson, Chicago Tribune’a yaptığı açıklamada kararın temyiz edilmemesi halinde, ödemelerin hak sahiplerine iki ay içinde yapılabileceğini söyledi. Merkezi San Francisco- Bay Area’da bulunan Facebook, “Topluluğumuzun ve hissedarlarımızın çıkarına olan bu meseleyi arkada bırakmamızı sağlayan bir anlaşmaya vardığımız için mutluyuz.” açıklamasını yaptı.

KULLANICILARIN YÜZ VERİLERİ ETİKETLEMEDE KULLANILIYORDU

Söz konusu davada, sosyal medya devi kullanıcıların yüz verilerini, daha sonra etiket önerilerinde kullanılmak üzere toplayan Yüz Tanıma teknolojisini kullanmadan önce onay almamakla ve böylece Illinois gizlilik yasasını ihlal etmekle suçlanıyordu. Eyaletin Biyometrik Bilgi Gizliliği Yasası, tüketicilerin yüz ve parmak izi gibi verileri toplamadan önce gerekli izni almayan şirketlere dava açılmasını öngörüyor. Facebook, dava açılmasının ardından fotoğraf etiketleme sisteminde değişikliğe gitti. 

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu