Dijital Güvenlik

Facebook ve Instagram’a çocuk sömürüsü suçlaması

Facebook ve Instagram'a çocuk sömürüsü suçlamasıFacebook ve Instagram’ın çatı şirketi Meta’ya çocuk sömürüsü suçlamasıyla sekiz dava birden açıldı.

ABD’li hukuk şirketi Beasley Allen, şirketten sekiz ayrı eyalette çocuk sömürüsü gerekçesiyle şikayetçi oldu. Şirket, çocuk ve gençleri kar amacı ile kullanmakla suçlanıyor.

Beasley Allen hukuk firmasından avukatlar bu hafta şirketi gençleri kar amacıyla sömürmekle suçlayarak bir dizi dava açıyor. Dilekçede, Meta’nın, insanların platformlarını daha sık kullanması için bağımlılık yapıcı psikolojik taktikler uyguladığı ve gençler, çocuklar ile bağımlı olmaya meyilli kişileri korumadığı iddia ediliyor.

Platformların intihar, intihar girişimi kendine zarar verme, yeme bozukluğu, anksiyete, depresyon, uyku sorunları gibi zihinsel sorumlara da yol açtığı iddia edildi. Davalar, Colorado, Delaware, Florida, Georgia, Illinois, Missouri, Tennessee ve Teksas’ta hazırlandı.

Facebook’a ağır suçlama: Instagram’ın çocuk psikolojisine olumsuz etkilerini gizlemiş!

 

HİZMETİN SONUÇLARINI HALKTAN SAKLADILAR

“Şirket, ürün ve hizmetlerinin gençler ve hassas çocuklar için tehlikeli olduğunun farkındaydı ancak bunu bildikleri halde dikkate almadılar” denildi.

Facebook’un eski yöneticilerinden Frances Haugen, geçen yıl Senato’da ifade vermişti. “Bu tehlikeyi bildikleri halde uygulamaları düzenlemediler, kamu güvenliğini tehlikeye attılar, araştırma sonuçlarını halktan sakladılar” demişti.

Kaynak: Posta

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu